Diyarbakır ili sebze alanlarında bulunan braconidae (Hymenoptera) türleri ve yayılışları
The distribution of species belong to braconidae (Hymenoptera) family which situated in vegetable areas in city of Diyarbakır
- Tez No: 464721
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÇIKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında bulunan Diyarbakır ili sebze üretim alanlarında bulunan Braconidae familyasına ait türler ve yayılışları üzerine 2013 yılı Nisan – Ekim ayları arasında, Kayapınar, Sur, Yenişehir, Ergani, Eğil, Çermik, Dicle, Bismil, Çınar, Kocaköy, Silvan ve Hazro ilçelerinde aylık arazi kontrolleri ile tez çalışması yürütülmüştür. Çalışmanın ana materyalini oluşturan braconidler atrap, emgi şişesi ve divak kullanılarak sebze alanlarından toplanmıştır. Diyarbakır il ve ilçelerinde sebze alanlarında domates, biber ve patlıcan yoğun olarak yetiştirildiği için, daha çok bu sebzelerin bulunduğu alanlar çalışma alanlarını oluşturmuştur. Bu çalışma ile Diyarbakır ili ve ilçelerinde sebze alanlarında fauna tespiti için öncü bir çalışma yapılması planlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda 6 ilçede 5 farklı braconid türe rastlanmıştır. Bulunan türlerden 3'ü bölgemiz için yeni kayıt özelliğindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted on the species belonging to Braconidae and their distribution in 2013 between May- October in the districts of Kayapınar, Sur, Yenişehir, Ergani, Eğil, Çermik, Dicle, Bismil, Çınar, Kocaköy, Silvan and Hazro province of Diyarbakır situated within Southeastern Anatolia Project (GAP), Thesis was carried out with monthly land controls. Braconids constituting the main material of study were collected from vegetable fields using nettng, EMG bottle. Because of Diyarbakır provincial and district in vegetable areas cultivated intensively tomatoes, peppers and eggplant, more of these vegetables have been the work areas. With this study, a pioner study is planned to determine fauna for vegetable areas in the province of Diyarbakır. Results of studies conducted in five different braconid species were found in 6 districts. Three of the species are new record for our region feature