Yerinde yaşlanma olgusunun konut kullanımı açısından irdelenmesi
The evaluation of aging in place phenomenon in terms of residential use
- Tez No: 464720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Geriatri, Mimarlık, Demography, Geriatrics, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, yerinde yaşlanma olgusunu, genç ve yaşlı bireylerin konut kullanımı açısından irdelemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın birinci bölümünü giriş oluşturmuştur. Tezin amacının, 65 yaş ve üstü, kendi kendine yetebilen (bağımsız) kullanıcıların alışık olduğu çevrede ve konutta yaşlanabilmesi (yerinde yaşlanabilmesi) için gereksinimlerine karşılık gelen kriterlerin belirlenmesi gerektiği açıklanmıştır. Yerinde yaşlanmanın ilgilendiği asıl hedef kitleyi yaşlıların oluşturması sebebiyle, bireyin yaşlanmadan ötürü geçirdiği fizyolojik değişimin, konutta mekân kullanımına nasıl yansıdığı ele alınması gereken başlıca meseledir. Konutun kullanıcılarının genç ve yaşlı bireylerden oluşması sebebiyle, yerinde yaşlanma olgusu kuşak farklılığına bağlı olarak sorgulanması gerektiği de belirtilmiştir. İkinci bölümde; aile, yaşlılık, barınma ve yaşlıların barınma gereksinimi ile ilgili mevzuat genel bir açıklama çerçevesinde yapılmıştır. Yaşlının aile içindeki konumunu ve durumunu tespit edebilmek için, aile yapısının geçirdiği değişim süreci anlatılmıştır. Yaşlının ve yaşlılığın tanımı yapılarak, yaşlılık bilimi gerontoloji/geriatri kavramları açıklanmıştır. Buna ek olarak yaşlanmadan ileri gelen başlıca sağlık sorunları belirtilmiştir. Yaşlıların Türkiye'deki ve Avrupa'daki demografik gelişiminden bahsedilmiş ve edinilen bilgiler ışığında varolan ve oluşabilecek barınma sorunları irdelenmiştir. Yaşlıların şartlar doğrultusunda sahip oldukları barınma seçenekleri sıralanmış ve yerinde yaşlanma kavramı açıklanmıştır. Yaşlıların barınma gereksinimi ile ilgili mevzuat incelenmiş ve uluslararası kabul edilen bildirgeler ve kriterler açıklanmıştır. Devletin yaşlılar ile ilgili politikaları, bu konu ile ilgili kanun, hüküm, yasa ve yönetmelikler belirtilmiştir. Bu kuralların uygulanabilir olmasını sağlayan norm ve standartlar sıralanmıştır. Türkiye'deki yaşlıların durumunun anlaşılabilmesi için, ilgili kurum ve kuruluşlar, ve geliştirilen politikalar ulusal yaşlanma eylem planı ışığında açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; yerinde yaşlanma olgusunun konut mekân kullanımı açısından irdelenebilmesi için gerçekleştirilmiş olan tezin alan çalışması ve değerlendirmesi yer almıştır. Alan çalışması için belirlenmiş olan sitedeki (düz ayak) apartman daireleri değerlendirmeye alınmıştır. Çalışma 4 farklı konut tipi üzerinden, 50 genç ve 50 yaşlı birey ile yapılmıştır. Gençler ve yaşlılar, yaş grubu kategorilerine uygun gruplandırılmış ve konut birimleri üzerinden sistematik bir şekilde açıklanmıştır. Çalışmaya katılan bireylere konutlarını nasıl kullandıklarını irdeleyebilmek için, konut birimlerinde ne kadar vakit geçirdikleri, bu hacimlerde ne gibi eylemlerde bulundukları, mekânların hangi özelliklerinden ötürü bu birimlerde çok fazla vakit geçirdikleri sorulmuştur. Konuta dair memnuniyet değerlerini elde edebilmek için, konut birimlerinin büyüklüklerini nasıl bulduklarını, birimlerin kullanışlı olup olmadığını ve bahsi geçen birimlerin ne büyüklüklerde olması gerektiği soruları yöneltilmiştir. Elde edilen bulgular konut birimleri ve yaş grupları üzerinden değerlendirilmiştir. Tanımlanmış yaş gruplarının hangi mekânları daha çok kullanmayı tercih ettiği saptanmıştır. Bu doğrultuda çalışmadan elde edilen sonuçlar da bu bölümde yer almaktadır. Tezin sonuçları kısmında; elde edilen tüm veriler değerlendirilmiş, yaşlı nüfusun toplumdaki sayısal ve oransal artışının yarattığı barınma probleminden bahsedilmiş, ve bu nüfusa ait gereksinimlerin öneminin artmakta olduğu tekrar vurgulanmıştır. Yaşlı nüfus için uygun olabilecek en iyi seçeneğin geniş aile olduğu ve barınma şeklinin kendi konutları olduğu belirtilmiştir. Yerinde yaşlanma olgusunun, devlet politikaları tarafından da desteklendiği anlatılmış ve yerinde yaşlanmanın sağlanması için gerekli unsurlar belirtilmiştir. Tüm bu değerlendirmeler ve bulgular ışında alan çalışmasında değerlendirilen sitenin, yaşlı dostu bir yerleşke olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, benzer çevrelerde gelecekte yürütülecek araştırmalar için önerilerle sona ermektedir. Sonuçların sonuna ek olarak yerinde yaşlanmak için gerekli olan hususların kontrol edilebilmesi için bir değerlendirme listesi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation is aiming to evaluate the phenomenon of the case“aging in place”in terms of the residential use between young and old individuals. First part of the study presents introduction. The aim of the thesis has been defined that users, who are over 65 years old and capable of living alone, have some needs, which should be determined, in terms of aging in place. Aging in place is interested in seniors. Therefore the target group must be understood well. There are some physical changes due to aging. The most important issue should be evaluated, which is the reflection caused by these physical changes on the residential use. Because the users are combined of young and old individuals, it has been stated that the case of aging in place should be questioned depending on generational differences. Turkey has a young society compared to European countries, but it doesn't mean that Turkey doesn't have an aging problem. According to the government indications it shows that Turkey's aging citizens will rise in number and proportion in terms of population. The improvements of the technology and health care solutions make life longer than expected. Due to these improvements people's life expectations rise, the rate of the birth given and the marriage decrease. Family is the smallest unit of the society. This phenomenon creates the composition of the culture. In order to carry on the culture there should be a strong relationship between the generations. Our culture makes this bond possible by having extended families. Nowadays in the cities people cannot see such family units. Extended family composes of three generations. The primary connection between grandparent and grandchild makes the legacy of culture pass through others. Also extended families are economic and it helps the seniors hold on to life. According to WHO, there is no defined explanation of aging. It's definition should be considered by physiological, biological, economics or sociological. The general conclusion shows that people who are over 65 years old, are considered as old. The age range of 65-74 is newly old, 75-84 is old and 85 and over is the oldest. Basically age can be relatively considered by the life of the individual. The primary concern of this study is based on the senior citizens. After they retire, their life become empty. Suddenly there is no hurry for anything, no aim to succeed, no payment for house or children. So the first instinct pop up as finding a new hobby for their selves. Before they come up with an idea of new, they have to find a proper place to age. They realize that they are not young anymore and the things they've done easily before, become a torture. At that point it can be said that, when people age, the relationship between they and the place they live differs. They start to have different patterns of behaviors in terms of residential use due to the physical changes. The priorities of life and needs differ according to aging and these differentiations will be reflected on house. Also the meaning, the perception of house differs throughout the passages of life and it should be well understood. The residence should respond all the needs of the people, who are living their life at different age stages. The spatial configuration of the house may differ by the age variant and the needs should be well understood in terms of to edit the architectural design. In the second part; family, age, sheltering and shelter needs of the elderly with the relevant legislation are generally explained. To determine the position of the elderly in the family, the period of family type change is briefly explained. By defining the elderly and old age, old-age science of gerontology/geriatrics concepts are explained. In addition to that the major health problems due to aging are listed. The demographic developments of elderly in Turkey and in Europe are mentioned. Based on the information gained the existing and potential sheltering problems are considered. The sheltering options for the seniors are listed and the phenomenon of aging in place is explained. The legislation of the shelter needs of the elderly is examined and the internationally accepted declarations and criteria are explained. The state policies regarding the elderly the law on this subject, provisions, laws and regulations are stated. In addition, the norms and standards are stated to make the rules enforceable for the case. In order to understand the situation of the elderly in Turkey, relevant organizations, institutions, and developed policies are explained according to the national action plan on aging. In the third part, the case study made about the evaluation of aging in place phenomenon in terms of residential use is explained and the information about the result is given. The case study has been done in a gated community. The gated community provide a range of housing type. The case study has been done by 50 young and 50 old people living in flat type of housing. There are four different flat types and named as A, B, C and D housing type. The other variant is age, which is categorized as G¹, G², G³, Y¹, Y² and Y³. G represents young people and Y represents old people. According these two variants the case study has been categorized and explained systematically. In order to analyze the use of the residential housing, some questions were asked to the individuals participating in the case study. The questions are like, 1. How many hours do you spend in the specified house unit? Such as living room, kitchen, bedroom...etc 2. Which activities do you prefer to do in the specified house unit? Such as eating, resting, sleeping, watching TV, getting ready...etc 3. (According to the given answer) Why do you prefer to spend time in this specified house unit? Such as comfortable, peaceful, roomy...etc 4. How would you rate the size of the specified house unit? Such as too big, big, enough, little, too little 5. How would you describe the usability of the specified house unit? Such as too commodious, commodious, enough, not commodious, incommodious 6. Which size would you choose for the specified housing unit? Such as 5-10 m², 10-20 m², 20-30 m², 30-40 m², 40-50 m² In order to examine how they use their housing, the first three questions are asked to the individuals who participated in the study. In order to examine the perception about the size of the housing unit, the fourth and sixth questions are asked to the participants. In order to evaluate the housing commodity value, the fifth question is asked to the participants. According to the leading results, the housing types are examined and evaluated in terms of the age categories. Also the results show that different age categories prefer to use different house units based on the phase that they are going through. The results of the evaluation has been stated in this section. The result of the thesis; obtained findings are evaluated. It has been restated and re-emphasized that the proportional and numerical increase of the elderly population among the community may lead a sheltering problem of elderly. It has been stated that aging in place is the best solution for elders. The national action plan on aging and the state policies support to age in place. Also the necessary factors are stated to provide aging in place. As a result, according to the obtained evaluations and findings, the gated community provides an age friendly environment. The study ends with the recommendations for further similar type of studies and there is an evaluation list in order to age in place.