Kolorektal hastalıkların tanısında oral dilüe laktüloz solüsyonu ile elde edilen abdominal bilgisayarlı tomografinin yeri
The role of abdominal computed tomography obtained with oral diluted-lactulose solution in diagnosis of colorectal diseases
  1. Tez No: 464748
  2. Yazar: MEHMET ALİ GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN OKUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda, oral dilüe laktüloz solüsyonu ile elde edilen, IV kontrastlı abdominal BT incelemelerinin, kolorektal bölge malignitelerinin tespit ve evrelemesinde ve inflamatuar-enfeksiyöz hastalıklarının tespitindeki etkinliğini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2010 ile Aralık 2012 tarihleri arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Bölümünde IV kontrastlı abdominal bilgisayarlı tomografi tetkiki yapılan ve kolorektal patoloji saptanan yaşları 28-86 arasında değişen, 26'sı erkek ve 66'sı kadın olmak üzere toplam 92 hasta çalışmaya dahil edildi. Olguların hepsine işlem öncesinde 3 gün süreyle sıvı ağırlıklı diyet önerildi. Kolon temizliği amacıyla işlemden önceki gece laksatif kullanıldı. Hastalara tetkikten 1-1,5 saat öncesinde oral yoldan 1500 ml su ile hazırlanmış laktüloz (667 mg/ml laktüloz içeren 250 ml solüsyon, Osmolak, Biofarma) solüsyonu, 10 dakikada bir 150-200 ml olacak şekilde içirildi. Son 200 mililitrelik kısım işlemden hemen önce içirilerek yeterli mide distansiyonu sağlanmaya çalışıldı. İnceleme 6 sıralı Philips Brilliance (Philips Brilliance CT, Philips Medical Systems, Hollanda) çok kesitli BT cihazı ile yapıldı. Hastalar, enflamatuar proçesler, polipoid lezyonlar, malignite olguları ve postoperatif hastalar olarak dört gruba ayrılarak değerlendirildi. Her grup için, radyolojik sonuçlar, kolonoskopik, cerrahi ve patolojik sonuçlarla karşılaştırılarak değerlendirme yapıldı. Yeterli kolonik distansiyonun sağlanıp sağlanmadığını tespit etmek amacıyla çıkan kolon, transvers kolon, inen kolon, sigmoid kolon ve rektum çapları ölçüldü. Çap ölçümünde her segmentin proksimal, orta ve distal kısımlarından üçer çap ölçümü yapılarak ortalama değer kaydedildi. Kolon segmentlerinde (çıkan kolon, transvers kolon, inen kolon, sigmoid kolon ve rektum) lüminal distansiyon; kontrakte, yetersiz distansiyon, değerlendirilebilir ancak suboptimal ve optimal distansiyon şeklinde 4 gruba ayrılarak ikinci bir değerlendirme daha yapılmıştır. BULGULAR: Radyolojik olarak kolorektal malignite saptadığımız 77 olgunun 70'inde (%90,9) patolojik olarak tanı doğrulanmıştır. Postoperatif olguların değerlendirilmesinde, toplamda 7 olgunun 2'sinde (%28,6) doğru tanı konulurken, 5 (%71,4) olguda radyolojik olarak yanlış tanı konulmuştur. İnflamatuar-enfektif proçes düşünülen olguların değerlendirilmesinde ise, toplamda 3 olgunun hepsinde radyolojik ön tanı cerrahi-patolojik olarak doğrulanmıştır. Polipoid lezyonların değerlendirilmesinde, bilgisayarlı tomografi ile tespit edilen 4 polip olgusunun hepsinde tanı patolojik olarak doğrulanmıştır. Ekstraserozal uzanımın değerlendirilmesinde sensitivite %93,6, spesifite % 90, doğruluk oranı % 92,3 olarak bulunmuştur. Kolonik distansiyon değerlendirmesinde, ortalama rektum çapı 35,0 mm, sigmoid kolon çapı 26,5 mm, inen kolon çapı 30,9 mm, transvers kolon çapı 37,1 mm, çıkan kolon çapı ise 45,6 mm olarak hesaplanmıştır. Optimal distansiyon sağlanma oranları ise, rektumda %59,3, sigmoid kolonda %35,2, inen kolonda %48,4, transvers kolonda %75,8, çıkan kolonda ise %94,5 olarak bulunmuştur. SONUÇ: Oral laktüloz solüsyonuyla elde edilen abdominal BT inceleme, özellikle kolorektal bölge malignitelerinin tespiti ve evrelemesinde oldukça etkili bir tekniktir. Postoperatif olgularda duyarlılığı düşüktür. Enflamatuar-enfeksiyöz hastalıklarda ve polipolid lezyonların tespitindeki yeri ile ilgili ise yeterli sayıda olguya ulaşamadığımızdan konuyla ilgili daha fazla sayıda hasta gruplarından oluşan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In the study, we aimed at investigating the effectivity of the contrast enhanced-abdominal CT which was obtained after administration of diluted-lactulose solution orally in detecting and grading colorectal diseases. MATERIAL AND METHOD: Total of 92 patients, between the ages of 28 and 86 of whom 26 were male and 66 were female, who underwent contrast-enhanced abdominal computed tomography examination in the Radiology Department of Afyon Kocatepe University Medicine School and who were diagnosed to have a kind of colorectal disease radiologically and also who had either endoscopic or surgical patolojical record, between january 2010 and december 2012 were included. All the patient were adviced to have liquid-based diet for three day before the examination. A laxatives was used in the night before CT scanning. The patients were given oral lactulose solution prepared with 1500 ml of water (solution including 667 mg/ml lactulose, Osmolak, Biofarma). They were asked to drink 150-200 ml of the solution every ten minutes. The remaining 200 ml of solution was given just before the scan to achieve the adequate gastric distention. The scan was performed with 6 detector Philips Brilliance (Philips Brilliance CT, Philips Medical Systems, Netherlands) multi detector CT device. The patients were divided into four groups as inflammatory processes, polypoid lesions, malignancy cases and postoperative cases. The radiologic findings of every group were compared with colonoscopy, surgery and pathology results. Ascending colon, transverse colon, descending colon, sigmoid colon and rectum diameter were measured to evaluate the adequateness of colonic distension. The mean of diameters of proximal, middle and distal parts of every colonic segments were used. Colonic distention was also reevaluated as categorising distension into four groups as contracted, inadequate distension, evaluable but suboptimal and optimal. RESULTS: Seventy of 77 cases who were diagnosed to have colorectal malignancy based on the radiological findings were confirmed patolojically as well. In the group of the postoperatif cases 2 of 7 cases were correctly diagnosed radiologically, while the remaining 5 cases were misdiagnosed. The radiological pre-diagnosis of all 3 cases in inflammatory-infectious group were confirmed by surgery and pathology. In the polypoid lesions group, all four cases detected by CT scan were confirmed pathologically. In the evaluation of extraserosal invasion, the sensitivity, the specifity and the accuracy rate has been found as 93,6%, 90%, 92,3% respectively. The mean diameter values were calculated as 35,0 mm in rectum, 26,5 mm in sigmoid colon, 30,9 mm in descending colon, 37,1 mm in transverse colon and 45,6 mm in ascending colon at the evaluation of colonic distention. Optimal distention was found 59,3% in rectum, 35,2% in sigmoid colon, 48,4% in descending colon, 75,8% in transverse colon and 94,5% in ascending colon. CONCLUSION: The CT scan performed with orally administered lactulose solution is a highly effective technique especially at the diagnosis and the staging of colorectal malignancies. The sensitivity is low in postoperative patients. The study was limited from the point of number of cases having polipoid lesions so we can not conclude the role of orally administered lactulose solutions in CT scanning, so further studies with larger series are needed from this point of view.