Manyetik rezonans görüntülemede interkondiler çentik, kondiler morfoloji ve tibial eğim değerlendirmesinin ön çapraz bağ rüptürü üzerine etkisi
Evaluation of intercondylar notch, condylar morphology and tibial slope on magnetic resonance imaging and its influence on anterior cruciate ligament rupture
- Tez No: 464747
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KANTARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Medial ve lateral posterior tibial eğimlerinin konvansiyonel manyetik rezonans görüntüleme (MRG)'de ayrı ayrı ölçülmesi ve bu ölçümlerin ön çapraz bağ (ÖÇB) yaralanmalarını öngörebilmedeki yerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya klinik ve radyolojik olarak ÖÇB yaralanması tanısı alan 31 hasta ve 31 kontrol grubu dahil edildi. Her iki grupta da konvansiyonel MRG'de medial ve lateral posterior tibial eğimler, interkondiler çentik genişliği, çentik genişlik indeksi (ÇGİ), distal femur genişliği, medial ve lateral kondiler genişlik ve derinlik değerleri ölçüldü. İstatistiksel analizde hasta ve kontrol grubu arasındaki fark, Student t testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: To measure the medial and lateral posterior tibial slopes seperately on conventional Magnetic Resonance Imaging (MRI) and to determine whether this method can be used in the prediction of anterior cruciate ligament (ACL) injury. Methods: The study included 31 consecutive patients with a definitive diagnosis of ACL rupture and 31 healthy subjects. The medial and lateral posterior tibial slopes, intercondylar notch distance, notch width index (NWI), distal femur width, medial and lateral condylar width and depth were measured by MRI in both groups. The difference between patients with ACL rupture and controls were studied by the Student's t test.