Ekipmanlarda kestirimci bakım teknolojilerinin araştırılması ve seçilen bir yöntemin uygulandığı sanayi tesisinde elde edilen neticelerin irdelenmesi
Investigation of predictive maintenance technology in equipment and being examined of results obtained in an industry facility where a selected process is applied
- Tez No: 464850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde elektrik motorları endüstriyel tesislerin vazgeçilmez ekipmanları haline gelmiştir. Türkiye net elektrik enerjisi tüketiminin yaklaşık %48'i sanayi sektöründe, sektörden sektöre farklı olmakla birlikte sanayide tüketilen elektrik enerjisinin de ortalama %70'i elektrik motor sistemlerinde tüketilmektedir. Ayrıca sanayide kullanılan elektrik motorlarının %90'ı üç fazlı alternatif akım asenkron motorlarıdır. Dolayısıyla endüstriyel üretimin kesintisiz devam edebilmesi için elektrik motorlarının, özellikle üç fazlı asenkron motorların, beklenmedik duruşlara sebebiyet vermemesi önem arz etmektedir. Bu önemli görev tümüyle bakım ekibinin sorumluluğundadır. Bir tesiste onlarca hatta yüzlerce elektrik motoru olduğunu dikkate alırsak, bakım ekibinin ne kadar ağır bir yük altında olduğu daha iyi anlaşılır. Tüm bu ekipmanların sorunsuz operasyonun sağlanması için sanayi devrimi ile birlikte birtakım bakım stratejileri geliştirilmiştir. Bu çalışmada, elektrik motorlarının sanayide uygulanan bakım stratejileri (reaktif bakım, önleyici bakım, kestirimci bakım, güvenilirlik merkezli bakım), bu stratejilerin avantaj ve dezavantajları incelenmiştir. Ardından bir bakım stratejisi olan kestirimci bakım yöntemleri ayrıntılı şekilde irdelenmiş, bunlardan seçilen bir kestirimci bakım yöntemi bir endüstri kuruluşuna uygulanarak sonuçları değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda bu yeni çalışma ile sanayideki teknik elemanların yorumlama hatalarına düşmesine yol açmadan daha kısa ölçümler neticesinde daha fazla arıza başlangıcı tespit edilebildiği görülmüştür. Sanayi tesisinde uygulanan kestirimci bakım yönteminde cihazın frekans değişimlerinde ölçüm alamaması gibi dezavantajları da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Electric motors have become indispensable equipment in industrial plants today. Electric energy consumption of Turkey is approximately 48% in industrial sector. Although it changes sector by sector, electric energy consumption of industry is consuming on electric motors approximately 70% on electric motor systems. Besides, 90% of used electric motors in industry are three phase alternating current induction motors. Therefore, it is important that electric motors, particularly three phase asynchronous motors, give rise to unexpected downtime in order to continue of production uninterruptedly. This important task is the responsibility of the entire maintenance team. If we consider that dozens or even hundreds of electric motors in a facility, it can be understood how maintenance team is under a heavy load. Maintenance strategies have been developed with industry revolution due to equipments' works smoothly. In this study, applied maintenance strategies (reactive maintenance, preventive maintenance, predictive maintenance and reliability centred maintenance) of electric motors in industry, advantages and disadvantages of these strategies have been examined. Followed, predictive maintenance which is one of the maintenance strategies is analyzed in detail and selected predictive maintenance method of them applied on industry organization. As a result of assessment with this new study, it is seen that equipment faults can be determined in consequences of shorter measurement on equipments and without any requirements of technical personnel interpretation. Predictive maintenance method that applied in industry plant has a disadvantage like not measuring with changes frequencies.