Koroner arter cerrahisi uygulanacak hastalarda tidal volüm ile derin nefes tekniğiyle preoksijenizasyonun oksijenizasyon ve hemodinamik parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of tidal volume and deep breath preoxygenation techniques in effects of oxygenation and hemodynamic response undergoing coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 464851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY HOŞTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Biz çalışmamızda; CABG planlanan hastalarda 3 dk TVS ile 60 sn 8DNS tekniğinin hemodinamik parametreler ve oksijenizasyon üzerine olan etkilerini karşılaştırarak en uygun preoksijenizasyon yöntemini belirlemeyi hedefledik. Gereç yöntem: Çalışmamıza Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul onayı alındıktan sonra elektif CABG yapılacak ASA II-III sınıflamasına giren 40-70 yaş arasında 40 hasta dahil edildi. Prospektif, randomize planlanan çalışmamızda hastalar kapalı zarf usulü ile 20 şer kişilik iki gruba ayrıldı. Grup A'ya; normal TV 3 dk süreyle 5 L/dk O2 ile preoksijenizasyon, Grup B'ye; 8 derin nefesle 60 sn 10L/dk dan O2 ile preoksijenizasyon uygulandı. Tüm hastalara preoksijenizasyonu takiben anestezi indüksiyonu olarak tiopental 3-5 mg/kg, fentanil 5mcg/kg ve esmeron 1 mg/kg yapıldı. 60 saniyelik apne periyodunu takiben hastalar entübe edildi. Her grubun KD, Kİ, SVV, SVİ, SVRİ, SVB, OAB, SAB, DAB, KH, SPO2, ve AKG değerleri kontrol (preoksijenizasyon öncesi), T1 (preoksijenizasyon sonu) ve T2 (apne sonu) zamanlarında kaydedildi. Bu 3 ayrı zaman dilimindeki parametreler gruplar arası ve grup içi kıyaslandı. Hastalar demografik verileri, preoperatif özellikleri ve medikasyon durumları açısından incelendiğinde gruplar arası anlamlı bir fark saptanmadı. AKG değerleri incelendiğinde, Grup B de T1 zamanında PaO2 değerleri Grup A ya göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p0.05) Sonuç olarak, CABG'de 2 farklı preoksijenizasyon yöntemi de oksijenizasyon ve hemodinamiyi benzer şekilde ve minimal düzeyde etkilediğinden; CABG uygulanacak hastalarda güvenle uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Background: In this study, we aimed the most appropriate method of preoxygenation by comparing effects of hemodynamic parameters and oxygenation of two common preoxygenation techniques that 3 min tidal volume breathing (TVB) and eight deep breaths (8DB) 60 sec which undergoing elective coronary artery bypass surgery. Methods: The study was conducted in the department of anesthesiology, Kocaeli üniversty hospital. After obtaining ethical committee approval and written patients consent, 40 ASA II-III patients, aged 40-70 were included into the study. In a randomized prospective manner patients were divided into two groups. Patients were randomized to either TVB or 8DB as 20 people. In group A, patients underwent traditional method of preoxygenation within three minutes of tidal volume breathing using oxygen flow of 5 L/min. Group B (n=20), patients were requested to take eight deep breaths within 60 secs at oxygen flow of 10 L/min. Following the different techniques of preoxygenation induction of anaesthesia was achieved by thiopental 3-5 mg/kg, fentanyl 5mcg/kg ve esmeron 1 mg/kg. Each group of CO, Cİ, SVV, SVİ, SVRİ, CVP, MAP, SAP, DAP, HR, SPO2 and ABG values control (preoxygenation before), T1 ( end of preoxygenation) and T2 (end of apnea) times were recorded. The parameters in these three separate time periods were compared between groups and within groups. Results : There was no statistically differences with demographic data, preoperative characteristics and medication status of patients. Analyzing ABG values; in Group B at time T1, PaO2 values were significantly higher than Group A (p 0.05) Conclusion: As a result, in CABG operation, two different preoxygenation techniques effects oxygenation and haemodynamics same and minimal and can be safely administered in patients undergoing CABG.