Analyses of changes in electrocardiogram signals during hookah smoking
Nargile içme sırasında elektrokardiyogram sinyallerindeki değişikliklerin analizi
- Tez No: 465006
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı bireylerde nargile içme sırasında Elektrokardiyogram (EKG) sinyallerinin kayıt edilmesi ve EKG kayıtlarındaki değişikliklerin analiz edilmesidir. Nargile içmek kalp karıncıklarında erken kasılmaların artışına neden olarak ani kardiyak ölümlerin ana risk faktörünü oluşturmaktadır. Nargile içen kişiler tütün tüketimi nedeni ile kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına yakalanma konusunda yüksek risk taşımaktadırlar. Tütündeki önemli etken madde olan nikotinin kullanımı psikolojik ve fiziksel bağımlılık yaratmaktadır. Bu çalışmanın ana hedefi nargile kullanımının EKG sinyallerinde neden olduğu ani değişiklikleri ortaya koymak ve incelemektir. Diğer bir hedef ise nargile içmenin öncesinde ve sonrasında EKG sinyallerindeki değişimleri incelemektir. EKG sinyalindeki farklılaşmalar gözlenerek kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları kolayca öngörülebilmektedir. Bu çalışmada 18-30 yaşları arasında 20 sağlıklı erkek gönüllü denek olarak kullanılmıştır. Gönüllü birey grubu sigara içen ve içmeyen olarak iki alt gruba ayrılmıştır. EKG kaydı alınmadan iki saat önce, deneklerin kafein ve alkol içeren içecekler tüketmemeleri istenmiştir. Deneklerden üç elektrotlu sistem ile EKG sinyalleri kayıt edilmiştir. Çalışmada sigara kullanan bireylerden nargile içme öncesi ve içme sırasında EKG sinyalleri alınarak analiz edilmiş ve değişimler ortaya çıkarılmıştır. Farklı EKG öznitelikleri hesaplanarak karşılaştırma amacıyla kullanılmıştır. PR dalgalarının arasındaki süre, QRS genliği, RR zaman aralığı ve kalp hızı hesaplanarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed at obtaining the ECG recordings of subjects during hookah smoking session and to analyze the changes in the Electrocardiogram signals through these recordings. Hookah Smoking results to escalation in premature beats of the ventricles, which tend to be a leading risk factor that results to sudden cardiac death (SCA). Hookah smokerstend to be at high risk for cardiovascular diseases due to tobacco consumption from a hookah device. Nicotine is a major substance in tobacco and its consumption leads to psychological and physical dependencies. The primary objective of this research is to analyse immediate consequences of hookah smoking on ECG. A secondary aim is to compare changes that occur in ECG before and after hookah smoking.ECG changes powerfully predict future CVD events. Various factors determine health effect of hookah smoking. Twenty Male volunteers who are sound in health and are in the age bracket of 18-30 years were recruited for the study. The volunteer subjects were futher divided into two groups, which are smokers and nonsmaokers group repectively. Two hours to the recording of the ECG, the subjects were asked not to consume any form of caffeine and alcohol. The ECG of the subjects were recorded using a 3- lead electrocardiogram. In this study the ECG of a hookah smoker was recorded during smoking and compared to the ECG record before smoking, to analyze the changes in the ECG signals. Different ECG parameters were estimated and comparison was made for smoking subjects before and during smoking. Various ECG parameters were processed and analyzed using the MATLAB software. From the lead to, PR interval, QRS (amplitude) and RR interval were recorded and heart rate was also determined.