Karadeniz'in batı kıyıları fitoplankton topluluğundaki mevsimsel değişimlerin kalitatif ve kantitatif yönden incelenmesi
Qualitative and quantitative investigation of seasonal changes in phytoplankton community of western coast of the Black sea
  1. Tez No: 465011
  2. Yazar: MERVE ANDA PEYNİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN BALKIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Karadeniz'in batı kıyılarındaki fitoplankton türleri ile bunların üzerine etkili olan kimi ortam koşullarının saptanması amacıyla, Aralık 2012-Kasım 2013 tarihleri arasında, 5 istasyondan ve farklı derinliklerden su örneklemeleri, plankton kepçesiyle dikey ve yatay çekimler yapılarak elde edilmiştir. Plankton örneklerinin incelenmesi sonucunda, 4 sınıfa ait 83 takson saptanmıştır. Tür çeşitliliğinin büyük çoğunluğunu dinoflagellatlar oluşturmuş (%56) ve bunu diyatomlar izlemiştir (%41). Belirlenen türlerin büyük çoğunluğu, önceki çalışmalarda Karadeniz'den bildirilen türlerle benzerlik göstermiştir. Çalışmada en yüksek hücre sayısı Aralık (28730 h/L) ve Ağustos (35490 h/L) aylarında elde edilmiştir. Deniz suyunun sıcaklık (7,97-26,17 °C), tuzluluk (‰13,58-17,75), çözünmüş oksijen (3,63-16,65 mg/L) ve pH (4,8-9,94) gibi ekolojik değişkenleri her örnekleme döneminde ölçülmüştür. Ayrıca, nitrit+nitrat-N (0,01-3,24 µg-at N/L), amonyum-N (0,01-16,5 µg-at N/L), fosfat-P (0,01-6,47 µg-at P/L) ve silikat-Si (0,71-72,42 µg-at Si/L) konsantrasyonları da ölçülmüş ve klorofil-a değerlerinin 0,05-3,31 µg/L, askıda katı madde (AKM) değerlerinin de 0,007-0,042 g/L arasında değiştiği belirlenmiştir. Fitoplankton türleri ve ekolojik değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için Spearman'ın sıra korelasyon yöntemi ile istasyonlar arasındaki benzerliği ortaya koymak için Bray-Curtis benzerlik indeksinden yararlanılmış ve istasyonların %85 oranında benzer olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the phytoplankton species of western coast of the Black Sea, and the environmental factors that affect the distributions of the species, the water samples were collected vertically and horizontally with a plankton net at different depths at 5 stations between December 2012-November 2013. From the examination of the samples, 83 phytoplankton species belonging to 4 classes were identified. The majority of the species composition was represented by dinoflagellates (56%) and diatoms (41%) respectively. Most of the species identified in this study consist of phytoplanktonic species reported in the previous studies in the Black Sea. The highest cell numbers of phytoplankton were recorded in December (28730 cell/L) and August (35490 cell/L) in this study. Primary ecological variables, such as temperature (7,97-26,17 °C), salinity (13,58-17,75‰), dissolved oxygen (3,63-16,65 mg/L) and pH (4,8-9,94), were recorded on each sampling occasion. In addition, nitrite+nitrate-N (0,01-3,24 µg-at N/L), ammonium-N (0,01-16,5 µg-at N/L), phosphate-P (0,01-6,47 µg-at P/L) and silicate-Si (0,71-72,42 µg-at Si/L) concentrations were measured, and also chlorophyll-a and suspended material values ranged between 0,05-3,31 µg/L and 0,007-0,042 g/L, respectivelly. Spearman's rank correlation analysis was used to determine the relation between phytoplankton species and ecological variables, and Bray-Curtis analysis was applied to bring out the similarity between stations. The percentage of the similarity was 85% between stations.