Yarı-kapalı seralarda iklimlendirme parametrelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the climate parameters on semi-closed greenhouses
  1. Tez No: 465082
  2. Yazar: MOHAMMED ALTAHIR SULMAN HASSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN H.SİLLELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünyadaki iklim değişikliği ve artan enerji fiyatları seraların daha verimli kullanılmasını ve üretimin yılın tamamına yayılma zorunluluğunu doğurmuştur. Bu tezin amacı dünyada klasik tipteki modern seraların yerine ikame edilebilecek yarı-kapalı ya da tam-kapalı sera teknolojilerinin kullanılma olanakları üzerine çalışılmaktadır. Türkiye'de klasik seralar ile yarı-kapalı sera konsepti arasında çözüm olabilecek sera teknolojileri araştırılmaya başlanılmıştır. Türkiye'nin iklimsel verilerinin pek çok ülkeye kıyasla çok daha avantajlı olması nedeniyle yarı-kapalı teknik ile kontrol edilmesi iyi bir çözüm olarak görülmektedir. Özellikle plastik seralara uygulanabilecek bu teknik, seralardaki üretim sürecini 345 güne çıkarabilecektir. Seraların kurulum aşamasında yarı-yapalı teknoloji içerecek şekilde tasarlanmasının yanında mevcut seraların da bu konsepti karşılayacak şekilde adaptasyonu önemlidir. Bu noktada seraların kontrol tekniğinde de önemli değişiklikler yapılması gerekecektir. Klasik modern sera koşulu ya da yarı-kapalı sera koşuluna geçilebilmesi için karar mekanizmalarına ve parametrelerine ihtiyaç vardır. Bu amaçla Türkiye'de yarı-kapalı (multiklima ya da polyclima) teknik olarak yerli geliştirilen yarı-kapalı sistemlerin kontrol algoritmalarının oluşturulabilmesi için gerekli parametrelerin değerlendirilmesi ve geçiş safhalarının belirlenmesine yönelik veriler tez kapsamında incelenmiştir. Mersin ilinde kurulmuş olan yarı-kapalı sera ileri teknoloji cihazlar kullanılarak hem enerji maliyeti düşürülmüş hem de üretim verim yükseltmiştir. Bilindiği gibi üretimdeki maliyetler arasında ısıtma veya soğutma en önemli kalemi oluşturmaktadır. Özellikle geleneksel seralarda enerji kaybının fazla olması nedeniyle sera iklimi istenildiği kadar kontrol edilememekte ve dolayısıyla ürün kalite ve miktarına etkili olmaktadır. Kapalı ve yarı-kapalı seralarda iç ve dış hava dengesi kontrol edilebildiği için çok soğuk ya da sıcak havalarda oransal bir kontrol sağlamak mümkün olabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change and rising energy prices in the world have led to the need for more efficient use of greenhouses and the spread of production throughout the year. This thesis focuses on the possibilities of using semi-enclosed or full-enclosed greenhouse technologies which can be substituted for modern greenhouses in classical type. In Turkey, greenhouse technologies that can be a solution between classical greenhouses and semi-enclosed greenhouse concepts have begun to be investigated. Since Turkey's climatic data is much more advantageous than many other countries, it is a good solution to be controlled by semi-closed technique. This technique, which can be applied especially to the plastic greenhouse, can increase the production process in the greenhouse to 345 days. As well as being designed to incorporate semi-structured technology during the installation phase, adaptation of existing greenhouses to meet this concept is important as well. At this point, significant changes will also have to be made in the control technique of the greenhouses. Decision mechanisms and parameters are needed to be able to pass the classical modern greenhouse condition or semi-closed greenhouse condition. For this purpose, the evaluation of the necessary parameters and the determination of the transition phases of the semi-closed systems (mutliclimate or polyclimate) technically locally developed in Turkey have been examined in the thesis. Using semi-closed greenhouse high technology devices established in Mersin province, both energy cost has been reduced and production efficiency has been increased. As is known, heating or cooling constitutes the most important item among production costs. Due to the high energy loss especially in traditional greenhouses, the greenhouse climate cannot be controlled as much as desired and therefore has an effect on product quality and quantity. Since indoor and outdoor air balance can be controlled in closed and semi-enclosed greenhouses it is possible to provide proportional control during very cold or hot weather.