Kendiliğinden yerleşen betonda kullanılan farklı agrega boyutlarının ve şekillerinin işlenebilirlik üzerine etkisi
Effect on optimisability of different agregate sizes and forms used with self compacting concrete
- Tez No: 465158
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN KANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada kendiliğinden yerleşen betonda kullanılan agregaların çaplarının etkisi araştırılmıştır. Kullanılan agregaların çaplarının betonun taze ve sertleşmiş özelliklerine etkilerini anlamak için tüm malzeme miktarları aynı olan 5 farklı beton serisi hazırlanmıştır. Birinci seri de elek çapı 4-22 mm arasında kalan agregalar kullanılmıştır. İkinci seri de elek çapı 4-8 mm arasında kalan agregalar kullanılmıştır. Üçüncü seri de elek çapı 8-11 mm arasında kalan agregalar kullanılmıştır. Dördüncü seri de elek çapı 11-16 mm arasında kalan agregalar kullanılmıştır. Beşinci seri de elek çapı 16-22 mm arasında kalan agregalar kullanılmıştır. Hazırlanan bu 5 farklı beton serisine taze beton deneyleri olarak T500 Süresi Tayini, Yayılma Çapı, V Hunisi Deneyi, L Kutusu Deneyi, U Kutusu Deneyleri yapılmıştır. Sertleşmiş beton deneyleri olarak 7 ve 28 günlük Basınç Dayanımı deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak deney sonuçlarının farklılıkları agrega çapının etkisini ortaya koymuştur. Agrega çaplarının büyük olduğu serilerde segregasyon(ayrışma) sorunu gözlenmiştir. İnce malzemenin fazla olduğu serilerde vizkozite(akmaya karşı direnç) sorunu gözlenmiştir. Sertleşmiş beton özellikleri üzerinde belirgin bir etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the diameters of the aggregates used in the self compacting concrete was investigated. In order to understand the effects of the diameters of the aggregates used on the fresh and hardened properties of the concrete, 5 different concrete series with the same amount of all materials were prepared. In the first series, aggregates with a sieve diameter of 4-22 mm were used. In the second series, aggregates with a sieve diameter of 4-8 mm were used. In the third series, aggregates with a sieve diameter of 8-11 mm were used. In the fourth series, aggregates with a sieve diameter of 11-16 mm were used. In the fifth series, aggregates with a sieve diameter of 16-22 mm were used. This series fresh concrete experiments were done. This the experiments, T50cm slump-flow, Slump-flow, V funnel experiment, L box experiment, U box experiment. As hardened concrete tests 7 and 28-day Pressure Resistance tests were conducted. As a result, the differences of experimental results revealed the effect of aggregate diameter. The segregation problem has been observed in the series where the aggregate diameters are large. Viscosity (resistance to flow) problem has been observed in the series where thin material is excessive. No significant effect has been observed on the properties of hardened concrete.