Süperkritik karbondioksit ekstraksiyonu ile ekstrakte edilen menengiç (Pistacia terebinthus L.) ekstraktının ve yağının incelenmesi
Research of menengiç (Pistacia terebinthus L.) extract and oil by using süpercritical carbondioxide extraction
- Tez No: 465270
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Süperkritik akışkan ekstraksiyon cihazı kullanılarak iki farklı sıcaklık (30 ve 50 o C), üç farklı basınç (250, 300 ve 350 Bar), üç farklı çözücü konsantrasyonu (% 0, 5, 10) ve iki farklı ekstraksiyon süresince (60 dk ve 120 dk) elde edilen 36 farklı menengiç ekstraktı ve yağında, fenolik bileşen (mirisetin, kuersetin, gallik asit ve kateşin), yağ asidi profili, tokoferol içeriği (α-, β-, γ-, δ- izomerleri) ve DSC (diferansiyel taramalı kalorimetre) termogramları incelenmiştir. Yapılan fenolik bileşen analizine göre 36 farklı menengiç ekstraktı arasında kuersetin değerleri 12.19 ppm ile 268.75 ppm arasında bulunmuştur. İstatistiksel analiz sonucu sıcaklık ve basıncın kuersetin üzerinde anlamlı etkisi tespit edilemezken (p>0.05); çözücü oranı ve ekstraksiyon süresi kuersetin miktarını anlamlı olarak değiştirmiştir (p0.05). Numunelerin gallik asit miktarları 0 ppm ile 29.11 ppm arasında değişmektedir. 31 ekstraktta gallik asit saptanamamıştır. Yapılan istatistiksel hesaplamaya göre gallik asit sadece sıcaklık değişiminden anlamlı olarak etkilenmiştir (p0.05). β-tokoferol miktarları 0 ppm ile 205.57 ppm arasında saptanmıştır. Sıcaklık, basınç ve ekstraksiyon süresi değişkenlerinin β-tokoferol üzerinde anlamlı etkisi bulunmazken (p>0.05); çözücü yüzdesi anlamlı etki bırakmıştır (p0.05). δ-tokoferol miktarları 0 ppm ile 13.90 ppm arasında tespit edilmiştir. 10 numunede δ-tokoferol bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the terebinth fruit oil is used extracted by using supercritical carbondioxide in different conditions such as temperature (30 and 50 o C), pressure (250, 300 ve 350 Bar), co-solvent concentration (% 0, 5, 10) and extraction duration (60 and 120 min). After the different extraction procedures the samples were analyzed according to their phenolics (myricetin, quercetin, catechin and gallic acid), fatty acid profile, tocopherol content (α-, β-, γ-, δ- isomers) and DSC profile. In the experiments we have satisfactory results such as high quercetin concentration as phenolics; high oleic and linoleic acid as fatty acids. Change in temperature of extraction, has no effect on quercetin concentration meaningfully.