Adli delillerden mikrofosil ve mikrocanlıların elde edilme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of microfossil and microliving extraction methods from forensic evidences
  1. Tez No: 465280
  2. Yazar: CEYDA TEKÇEER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CAHİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Suda bulunan cesetlerin ölüm sebebini tahmin etmek oldukça zorlu bir süreçtir. Suyun içinde kaldığı süreye bağlı olarak vücutta çeşitli bozulmalar, çürümeler meydana gelmekte ve esas ölüm nedeninin bıraktığı izler silinebilmektedir. Bu tür vakalarda en önemli konu maktulün boğularak ölüp ölmediğine karar vermektir. Diyatome testi tam da bu iş için kullanılan ve kesin sonuç veren bir test olup, dokulardan veya kıyafetlerden elde edildikten sonra çeşitli analizlere tabi tutulmaktadır. Bunun sonucunda da hem ölüm sebebi anlaşılmakta hem de cesedin suda bulunma süresi, olay yerinin haricinde başka bir su ortamında bulunup bulunmadığı, çıkarıldığı suyun tam olarak hangi bölgesinde boğulmuş olabileceği hakkında oldukça yaklaşık bir sonuç elde edilebilmektedir. Diyatome analizini yapabilmek için öncelikle bulunduğu ortamdan (doku, kıyafet) izole edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada kıyafetlerden diyatome eldesi için kullanılan yöntemlerden suya batırma (RW), etanole batırma (RE) ve H2O2 yöntemleri ile adli palinolojide toprak örneklerinden polen analizi için kullandığımız HF asit yöntemi karşılaştırılmıştır. Belirtilen yöntemler kullanılarak su ve toprak örneklerinden diyatomeler izole edilmiş, ışık mikroskobu ile mikrofotoğrafları çekilmiş, cins düzeyinde teşhisleri ve sayımları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is very hard to diagnose the cause of death in drowning cases. Body could have decomposed and deformed or marks of the cause of death could disappear depending on time that body immersed into water. In that cases, the most important thing is to decide that victim was drowned or not. Diatom test is used for this purpose exactly and gives reliable results by extracting and analysing diatoms. So after that process we can easily decide the cause of death and obtain informations about duration of body's immersion in water or presence expect the location that victim was discovered or determine where the victim was drowned. For analysing diatoms, they have to be extracted from places (tissue, clothes) that they can be found. In this study, we compared the most used extraction methods like rinsing water (RW), rinsing ethanol (RE), H2O2 and HF acid method (that is used for analysing pollens from soil samples in forensic palynology). Diatoms are isolated from aquatic and terrestrial samples, taken microphotographs on light microscope (LM), identified on genus level and numbered.