İdeal ve modül indirgemeleri
Reductions of ideals and modules
  1. Tez No: 465306
  2. Yazar: MERVE AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tez çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, diğer bölümlerde kullanılan Halka ve Modül Teorisi'nin temel kavramlarına ve sonuçlarına yer verilmiştir. İkinci bölüme rasyonel sayılar cismi üzerindeki polinomların temel özellikleri incelenerek başlanmaktadır. Daha sonra tamsayı kademeli modüllerin Hilbert Fonksiyonları ve bunlar yardımıyla tanımlanan çokkatlılık kavramı ele alınarak ileride kullanılacak olan ve bazı özellikler kanıtlanmaktadır. Üçüncü bölüme ideal indirgemelerinin tanım ve temel özellikleri ile minimal indirgemelerin varlığı gösterilerek başlanmıştır. Daha sonra analitik yayılım kavramı tanımlanmış ve bu kavramın minimal indirgemelerin minimal tabanlarının büyüklüğü ile ilişkisi ortaya konmuştur. Bu bölümde son olarak bir idealin integral kapanışı kavramı tanımlanmış ve ideal indirgemeleriyle olan yakın ilişkisi ortaya konmuştur.Son bölümde ilk olarak ideal indirgemelerinin modüllere genişletilebilmesi için gerekli alt yapıyı tesis etmek amacıyla Rees değer fonksiyonları üzerinde bazı önemli sonuçlar verilmiştir. Daha sonra modül indirgemeleri tanımlanmış ve bunlarla ilgili bazı temel sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of four chapters. In the introductory chapter we give soma important notions and results on commutative rings and their modules which will be used in the sequel. In the second chapter we start with some fundamental properties of polynomials with rationals coefficients. Then we study Hilbert polynomials of Z-graded modules as well as the concept of multiplicity arising from Hilbert polynomials. Moreover, we prove some important results related to Hilbert-Samuel polynomials and multiplicity which will be crucial for the remaining part of the thesis. In the third chapter, we begin with the definition and some basic properties of reductions of ideals and prove the existence of minimal reductions. Next we define the notion of analytic spread and give its relation with the extent of any minimal basis of minimal reductions. Finally in this chapter we define integral closure of ideals and explore its close relation with reductions. In the last chapter, firstly, in order to set the stage necessary for developping a parallel theory of reductions for modules, we give some important results on Rees valuations. Then we define reductions of modules and prove some fundamental theorems.