Two player zero sum fuzzy games for players with different risk levels
Farklı risk seviyelerine sahip iki oyunculu sıfır toplamlı bulanık oyun modelleri
  1. Tez No: 465328
  2. Yazar: YEŞİM KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM MÜGE TESTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İki oyunculu sıfır toplamlı oyunlar, ya da kısaca matris oyunları, oyuncular arasında çatışma bulunduğu durumları modellemede kullanışlı bir yöntemdir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda oyuncuların kazanç matrislerinin bulanık mantık yöntemi ile elde edilmesi önerilmektedir, çünkü oyuncuların kazanç değerlerini önceden kesin ve tam olarak bilmeleri her zaman mümkün olmamaktadır. Literatürde bulanık kazanç matrisli oyunlar için farklı çözüm yöntemleri önerilmiştir. Bu yöntemlerde çözümler oyunu optimal yapan karma strateji olasılıkları ve bunların α kesim değerleri cinsinden verilmiş, oyuncuların birbirinden farklı olabilecek risk seviyeleri hesaba katılmamıştır. Ancak pratikte farklı oyuncular için oyunun önemi değişebilmekte, bu yüzden oyuncuların risk seviyeleri farklı olabilmektedir. Bu tezin asıl amacı bulanık kazanç matrisli matris oyunları için oyuncuların farklı risk seviyelerini de hesaba katan bir çözüm yöntemi önermektir. Bu yöntemde risk seviyelerini modellemek için α kesim konsepti kullanılmıştır. Oyuna optimal değerini veren karma stratejiler oyunun sadece belli α kesim değerleri için çözülmesi ile bulunmuştur. Önerilen yöntemin kullanışlılığı bir gerçek hayat problemine uygulanarak gösterilmiştir. Problemde kazançlarını maksimize etmek isteyen Türkiye'deki iki tip online alışveriş sitesinin önemli pazarlama aktivitelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Problem alışveriş sitelerinin oyuncu olarak ve sitelerin önem verdikleri özelliklerin oyun stratejileri olarak düşünülmesi ile iki oyunculu sıfır (sabit) toplamlı oyun olarak modellenmiştir. Kazanç değerlerinin belirlenmesinde uzman görüşleri kullanılmış, uzmanlardan toplanan sözel verinin üçgensel bulanık sayılara dönüştürülmesi ile oyunun bulanık kazanç matrisi elde edilmiştir. Rekabet ortamında her bir alışveriş sitesinin risk seviyesi farklı olabileceğinden problemin çözümünde farklı risk seviyeleri kullanılmıştır. Problemin önerilen çözüm yöntemi kullanılarak çözülmesi ile, ele alınan iki tip online alışveriş sitesi için önemli pazarlama aktiviteleri sunulmuş, bu sonuçlar Türk müşterilerin online alışveriş davranışları ve sitelerin uygulamaları gereken stratejiler üzerinden tartışılmıştır. Tezde önerilen model, oyuncuların farklı risk seviyelerinin hesaba katıldığı oyunlar için performans ve hesaplama kolaylığı açısından, bulanık kazanç matrisli matris oyunları için önceki çalışmalarda önerilen modellerden daha iyi bir yöntem olarak görülmüştür. Bu uygulama önemli pazarlama aktivitelerinin belirlenmesi için literatüre farklı bir yaklaşım getirmektedir. Ayrıca Türkiye'deki online alışveriş sitelerinin pazarlama uygulamarında baz alınabilecek bir uygulama olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Two-player zero sum games, or in short matrix games, are useful models in game theory that models total conflict between the players. Since it is unrealistic for players to know exact payoff values in advance, in recent years fuzzy logic is implemented into matrix games to model payoff matrices. Various solution methods have been proposed in literature for matrix games with fuzzy payoffs, in which the solutions of the game are mostly presented as mixed strategies that make the game optimal and their respective α-cut values. Players' different risk levels have not been considered in these methods. However, in real life players' risk levels may differ since importance of the game can change for each player. Therefore main purpose of this thesis is to provide a solution method for two-player zero sum games with fuzzy payoffs, that considers each player's different risk levels. In the method, α - cut concept is used in order to model risk levels for players. Mixed strategies that give the optimal game value are found by solving the game for specific α values. The proposed model is implemented to a real world problem to show its applicability and use. In the problem important marketing activities are aimed to be determined for two types of online shopping sites in Turkey, to maximize their return. The problem is modeled as two-player zero (constant) sum game by considering shopping sites as players and their pre-determined store attributes as game strategies. Expert opinions are used to determine payoff values and the fuzzy payoff matrix is created by converting linguistic expert data into triangular fuzzy numbers. Different risk levels are utilized in the problem since the importance of the game tend to be different for each e-store due to competitive environment. The solution of the game is found by the proposed model. Important marketing attributes for these two online store types are presented and discussed in terms of Turkish customers' online shopping behavior and strategy definitions. The proposed model is found superior to the models proposed in the previous literature on matrix games with fuzzy payoffs, in terms of performance and computational easiness when players' different risk levels are taken into account in the game. This application provides a novel approach to related literature for determining important marketing activities for online stores. Also, results will be important for Turkish practitioners since there are limited studies on determining important store attributes for Turkish customers.