Pyrıproxyfen ve Bacillus thuringiensis'in Galleria mellonella L.'nin oksidatif stres düzeyi, enzimatik antioksidan savunma sistemi ve hemosit sayılarına etkileri
Effects of pyriproxyfen and Bacillus thuringiensis on oxidative stress level, enzymatic antioxidant defence system and hemocyte numbers of Galleria mellonella L.
- Tez No: 465342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET PINAR ÖZALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Galleria mellonella L., pyriproxyfen ve Bacillus thuringiensis' nin LD50 değerlerinin tek başına ve karışım halinde 24,48 ve 72 saatlik etkileri sonucunda, 5. evre larvaların hemolenf, orta barsak ve yağ dokusunda malondialdehid (MDA) miktarı, katalaz (CAT), superoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx), glutatyon-s-transferaz (GST), asetilkolinesteraz (AChE), sitokrom P450 (Cyt P450) aktiviteleri ile, total ve diferansiyel hemosit sayıları üzerine etkileri incelenmiştir. Pyriproxyfen ve B. thuringiensis'in etkisinde, larvaların hemolenf, orta barsak ve yağ dokusunda antioksidan ve detoksifikasyon enzim aktiviteleri ile MDA seviyesinde uygulama süresine ve doku farklılıklarına bağlı olarak değişimler belirlenmiştir. Pyriproxyfen ve B. thuringiensis' in uygulanması sonucunda total hemosit sayısında, uygulamadan 24 saat sonra azalma, 48 ve 72 saat sonra ise artış meydana gelmiştir. Diferansiyel hemosit sayısı üzerine etkilerinde ise, prohemosit, plazmatosit, granülosit, sferülosit ve önositoid sayılarında pyriproxyfen ve B. thuringiensis uygulamasına ve uygulama zamanına bağlı olarak değişiklikler meydana geldiği belirlenmiştir. Bu çalışma ile, pyriproxyfen ve B. thuringiensis uygulamaları sonucu, G. mellonella larvalarında biyokimyasal ve fizyolojik tepkilere yol açtığı ortaya konmuştur. Ayrıca, larvanın hemosit sayılarında da meydana gelen değişimler sonucunda bu insektisitlerin immun savunma üzerinde de etkili olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Effects of LD50 values of pyriproxyfen and Bacillus thuringiensis applied singly and in mixture on malondialdehyde (MDA) levels, catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GPx), glutathione-s-transferase (GST), acetylcholinesterase (AChE), cytochrome P450 (Cyt P450) enzyme activities in hemolymph, midgut and fat body and total and differential hemocyte counts of fifth instar larvae of Galleria mellonella at 24, 48 and 72 hours were investigated. Effects of these insecticides on antioxidant and detoxification enzyme activities were changed depends on exposure time and differences of tissues. Exposure to pyriproxyfen and B. thuringiensis decreased total hemocyte counts at 24 hours whereas increased at 48 and 72 hours. Differential hemocyte counts which are prohemocytes, plasmotocytes, granulocytes, spherulocytes, eunocytoids were changed depends on exposure time and exposed to pyriproxyfen and B. thuringiensis. The results of present study revealed that pyriproxyfen and B. thuringiensis can result reactions of biochemical and physiological of G. mellonella. Also, it was determined that pyriproxyfen and B. thuringiensis effected immune defense system of larvae by the alterations in hemocyte numbers.