Akyatan lagünü (Karataş, Adana) fitoplanktonik diyatom ve dinoflagellat toplulukları ile bazı fizikokimyasal parametrelerin zamansal değişimi
Temporal variations of phytoplanktonic diatom and dinoflagellate communities and some physicochemical parameters in Akyatan lagoon (Karatas, Adana)
- Tez No: 465341
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Lagüner alanlar bulundukları çevrenin fiziksel ve kimyasal çevresel koşullarından oldukça fazla etkilenen hassas ekosistemlerdir. Akyatan Lagünü, Adana İlinin Karataş ilçesi sınırları içerisinde bulunmakta ve Ramsar koruma alanı kapsamında yer almaktadır. Bu çalışmada, Akyatan Lagünü'nde diyatom ve dinoflagellat topluluklarının ve bazı fizikokimyasal çevresel parametrelerin zamansal değişimi incelenmiştir. Bu bağlamda Nisan 2015-Mart 2016 periyodunda, lagün içinde seçilen 6 istasyondan aylık olarak su örnekleri alınmıştır. Lagünde nitrit+nitrat, amonyum, fosfat ve silikat gibi besin elementi değerleri yıl boyunca önemli dalgalanmalar göstermiş, drenaj kanalı ve diğer karasal girdilerin etkisiyle bazı dönemlerde oldukça yüksek seviyelere ulaşmıştır. Klorofil-a değerleri zamansal olarak oldukça değişkenlik göstermiş, çalışma boyunca 0.40-52.76 µgl-1 aralığında ölçülmüştür. Lagünde diyatom ve dinoflagellat yoğunluklarının mevsimsel dağılımı incelendiğinde, diyatom yoğunluğu 0.04x105 hücre l-1 ile 21.23x105 hücre l-1 aralığında değişmiştir. En düşük diyatom yoğunluğu Ocak 2016'da en yüksek diyatom hücre yoğunluğu ise Ekim 2015'de gözlenmiştir. Lagünde dinoflagellat yoğunluğu 0.28x105 hücre l-1 ile 80.55x105 hücre l-1 arasında değişmiştir. En düşük dinoflagellat yoğunluğu Ocak 2016'da, en yüksek dinoflagellat yoğunluğu ise Nisan 2015'de tespit edilmiştir. Akyatan Lagünü'nde dinoflagellatlar yoğunluk olarak diyatomlardan daha baskın bulunmuştur. Lagün gölünde besin elementi düzeylerinin drenaj kanalı ve diğer girdiler nedeniyle oldukça yüksek seviyelere ulaştığı belirlenmiştir. Diyatom ve dinoflagetllat yoğunluklarının oldukça yüksek düzeylere ulaşmasında ise ortamdaki yüksek besin elementi düzeylerinin etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lagoon areas are sensitive ecosystems that are highly affected by the physical and chemical environmental conditions of the surrounding area. The Akyatan Lagoon lies within the boundaries of the Karataş district of Adana Province and is a part of Ramsar protected area. In this study, temporal changes of diatom and dinoflagellate communities and some physicochemical environmental parameters were investigated in Akyatan Lagoon. In this context, water samples were collected monthly from 6 selected stations within the lagoon during April 2015-March 2016 period. Nutrient values such as nitrite + nitrate, ammonium, phosphate and silicate showed considerable fluctuations throughout the year in the lagoon, and due to the drainage canal and other terrestrial inputs, have reached quite high levels. Chlorophyll-a values varied widely from time to time and ranged from 0.40 to 52.66 µgl-1 throughout the study. When the seasonal distribution of diatom and dinoflagellate abundances in the lagoon was examined, the diatom abundances varied between 0.04x105 cells l-1 and 21.23x105 cells l-1. The lowest diatom abundance was observed in January 2016 where the highest diatom abundance was observed in October 2015. The dinoflagellate abundance in the lagoon varied between 0,28x105 cell l-1 and 80,55x105 cell l-1. The lowest dinoflagellate abundance was detected in January 2016 and the highest abundance was detected in April 2015. The dinoflagellates abundance was more dominant than the diatoms in the Akyatan Lagoon. It has been determined that the nutrient levels in the Lagoon lake reach very high levels due to drainage canals and other inputs. It was deduced that the high levels of nutrients in the environment is influential on diatom and dinoflagellate abundance to reach very high levels.