Balık işleme endüstrisi atıksularının farklı arıtma yöntemleri ile arıtılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of treatability of fish processing industry wastewater using various treatment methods
- Tez No: 465370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAYHAN BEKİR ERSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Balık işleme endüstrisi yüksek su tüketimi ve ham madde türü çeşitliliği nedeni ile çevresel anlamda önem arz eden bir üretim prosesidir. Yüksek organik madde, tuz ve nütrient içeriğinden dolayı balık endüstri atıksularının arıtılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, koagülasyon/flokülasyon ve adsorpsiyon yöntemleri ile balık işleme endüstrisi atıksularının fizikokimyasal arıtılabilirliğinin KOİ giderimi açısından incelenmesidir. Koagülant miktarının ve türünün KOİ giderimine etkisi ile beraber toz ve granül aktif karbonun izoterm ve kinetik değerlendirmeleri yapılarak KOİ giderim performansları araştırılmıştır. 50-750 mg/L arasında koagülant dozları seçilerek yapılan jar test çalışmalarında, demir- (III)-klorür (FeCl3.6H2O) ve alüm Al2(SO4)3.16H2O ile en yüksek KOİ giderimleri sırasıyla %74 ve %62 olarak hesaplanmıştır. Toz ve granül aktif karbon ile yapılan çalışmalarda ise farklı kütlelerde ve zaman aralıklarıyla adsorbanlar kullanılarak kapasite, izoterm ve kinetik çalışmaları da yapılmıştır. Elde edilen verilerle toz aktif karbonun adsorpsiyon kapasitesinin granül aktif karbonun adsorpsiyon kapasitesinden 14 kat daha büyük olduğu hesaplanırken, toz ve granül aktif karbonun sırasıyla Langmuir(Tip 4) ve Freundlich İzoterm modellerine uyduğu görülmüştür. Kinetik çalışmasında ise her iki adsorbanın da Pseudo ikinci derece hız denklemine uyum sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The fish processing industry is a production process that is environmentally important due to high water consumption and variety of raw materials used in the production. Because of high organic matter, salt, and nutrient content, treatment of fish industry wastewater before discharges into the receiving streams or water bodies is of great importance. The aim of this work was to investigate the physico-chemical treatability of the wastewater from fish processing industry by coagulation / flocculation and adsorption methods in terms of COD removal. The isotherm and kinetic evaluations of powdered and granular activated carbon were carried out and the performance in terms of COD removal was investigated. The highest COD removal rates with iron-(III)-chloride (FeCl3.6H2O) and alüm Al2(SO4)3.16H2O were calculated as 74% and 62%, respectively, in the jar test studies carried out with coagulant doses between 50-750 mg/L. When working with powdered and granular activated carbon, their adsorption capacity, isotherm, and kinetic coefficients were determined using adsorbents in different amounts under varying time intervals. It was found that the adsorption capacity of the powdered activated carbon was 14 times greater than the adsorption capacity of the granular activated carbon while the powdered and granular activated carbon were found to conform to the Langmuir (Type 4) and Freundlich Isotherm models, respectively. In the kinetic study, however, it was determined that both adsorbents complied with the Pseudo second order velocity equation.