Astımlı çocuklarda ruh sağlığı problemlerinin ıgE düzeyi ve astım hastalığının şiddeti üzerindeki etkisi
The effect of mental health conditions on the serum levels of igE and the severity of childhood asthma
- Tez No: 465670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ÖZLEM SERTEL BERK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı astımın şiddeti üzerinde depresyon, açık kaygı, yaşam kalitesi ve somatizasyon gibi ruh sağlığı değişkenlerinin olası etkilerine odaklanarak, astımda bağışıklık sistemi belirleyicilerinden olan Serum IgE düzeyinin söz konusu ilişki üzerindeki olası etkisini analiz etmektir. Toplamda 141 katılımcının bulunduğu bu çalışmanın örneklemini 6-12 yaş arası astımlı çocuklar oluşturmaktadır. Katılımcıların ruh sağlığı değişkenlerini değerlendirmek adına Çocuk Depresyon Ölçeği, Çocuklar İçin Açık Kaygı Ölçeği, Pediatrik Astımda Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Davranış Değerlendirme Ölçeğinin Somatizasyon Alt Ölçeği kullanılmıştır. Astım şiddeti, uzman hekimlerce GINA kriterlerine göre değerlendirilirken, Serum IgE düzeyleri ELISA tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; katılımcıların ruh sağlığı değişkenleri olarak belirlenen depresyon, açık kaygı, yaşam kalitesi ve somatik yakınma düzeyleri ile astım kontrol düzeyleri arasındaki korelatif ilişki anlamlı çıkmadığından, medyatör etki analizi gerçekleştirilememiştir. Serum IgE düzeyinin katılımcıların astım düzeyleri üzerindeki olası etkisinde ruh sağlığı değişkenlerinin moderatör rolünün değerlendirildiği bir diğer adımda ise hiçbir ruh sağlığı değişkeninin anlamlı bir moderatör etkiye sahip olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the relationship between mental health problems, defined as depression, anxiety, quality of life and somatization, and the severity of childhood asthma. It also demonstrates the possible mediator effect of the level of IgE, which is accepted as a sign of immune functionality in asthma on that relationship. In the present study, 141 participants between 6 and 12 years old were recruited. The following scales were used to assess mental health conditions of the participants: Child Depression Inventory, Revised Version of Child Manifest Anxiety Scale, Paediatric Asthma Quality of Life Questionnaire and the Somatization Subscale of Child Behaviour Check List. Based on GINA criteria, the severity of asthma was assessed by the specialists and the serum levels of IgE were assessed by using ELISA technique. The results indicated that the correlation between asthma control and mental health conditions was not significant, therefore the mediator effect analysis was not carried out. The present study then attempted to analyse the possible moderator effect of mental health conditions on the relationship between IgE and the asthma control. However, any significant moderator effects of mental health conditions were not found. Although, not belonging to the core hypothesis of the study, it was taken as the next step to examine whether the relationship between IgE and mental health conditions differentiated in accordance to asthma control level of participants, then conducting further analysis.