Yazılı basın'da 'tahrif edilmiş iletişim' sürecinin incelenmesi
Analysing 'distorted communication in printed media'
- Tez No: 465697
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Jürgen Habermas'ın 'Tahrif Edilmiş İletişim' kavramı temel alınmaktadır. Birey'in doğru bilgiye ve habere ulaşma sorunu irdelenmekte ve haberin üretimi öncesi tahrif edildiği ortaya konulmaktadır. Çalışmada diğer etkenler bilinçli olarak göz ardı edilerek, spesifik olarak, haberin üretimi öncesi medya sahipliği ilişkisi nedeniyle tahrifatına odaklanılmaktadır. Çalışmanın kuramsal bölümünde Habermas'ın düşünce yapısı, bu yapıyı şekillendiren tarihsel ve felsefi süreç derinlemesine incelenmektedir. Tarihsel başlangıç olarak Aydınlanma ve Birey, süreçsel olarak da Modernite ve 'Kamusallığın Yapısal Dönüşümü' ekseninde ilerlenmektedir. Analiz bölümünde belirlenen tarih aralığı ile Türk Yazılı Basını'nda 'Medya, sermaye sahipliğinin, siyaset ile olan ilişkisi incelenmektedir. Medya, sermaye sahipliğinin siyasete yön vermek adına haberi, üretimi öncesi tahrif ettiği analiz sonuçları ile gösterilmektedir. Güncel durum da ele alınmakta, Türkiye'de internet kullanımı verileri ile, aynı medya grubunun internet haber sitesi üzerinden de analizi yapılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Jürgen Habermas, Tahrif edilmiş iletişim, Kamusallığın yapısal dönüşümü, Yazılı basın, İnternet haber sitesi
Özet (Çeviri)
This study is based on Jürgen Habermas concept of distorted communication. The study is about the problems that individuals facing while accessing the right news and information and also the information's getting distorted before the press and/or production. The study omits other factors, specifically, as the focus is on the distortion of information made by the media owners. In the theoretical section of the study, the structure of Habermas's thought, and the historical and philosophical process that have shaped this structure are deeply examined.The study is proceeded in the axis of the Enlightment and Individuality as the historical beginning, the Modernity and 'The Structural Transformation of The Public Sphere' as processively. In analysis section, 'media-capital-politics' topics in Turkish Media are analyzed for a given time period. Distorted communication, made by media and the big capital owners, in case of shaping the politics are shown by analysis. Current situation is also analyzed by using the internet usage data from all over Turker and also the related media group's internet usage data. Anahtar Kelimeler : Jürgen Habermas, Distorted communication, The structural transformation of the public sphere, Printed press, News website