Beynin görme fonksiyonu kapsamında estetik-sinirbilim ilişkisi
Aesthetic-neuroscience relationship between brain seeing function
- Tez No: 465859
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, Philosophy, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Nöroestetik konusunu ortaya atan ve çalışmalarını bu yönde yapmış olan sinirbilimci Semir Zeki'nin makaleleri, ders notları ve araştırmalarından yola çıkarak sinirbilim ve sanat estetik kuramı arasında karşılaştırmalar, benzerlikler ve farklılıklar bağlamında ele alınır. Araştırmada Nöroestetik kuramını sanat estetiği bağlamında ele alarak bilim ve sanat arasında bir bağ, ortak hat olup olmadığını kanıtladığını iddia eden araştırmaları değerlendirilmektir. Araştırma konusu Semir Zeki'nin çalışmalarının başlangıcından itibaren ele alınan çalışma bilim ve sanat arasında ortak bir dil birliği yapmak üzere özetler şeklinde karşılıklı birbirini kanıtlayan ve karşıt fikirler ile ilerletilmektedir. Bu sayede konuyu hem bilim hem de sanat estetiği çerçevesinden değerlendirebilme olanağı sağlamıştır. Sanat estetiği ve estetik deneyimin biricikliğinden yola çıkarak konuya görsel sinirbilim çerçevesinden ve bilimsel yönüyle ele alıp özgün bir bakış açısı getirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sanat estetiği, güzellik, sanat felsefesi, nöroestetik
Özet (Çeviri)
Neurologist Semir Zeki who broached neuroaesthetic, and launched ideas on the theory. In this thesis his articles, lectures notes, researches were subject matter which helps to compare neuroaesthetics and art aesthetic theory in context of similarities and differences. This research evaluates different researches on neuroaesthetics theory on art aesthetic context and raises question if there is a common line between art discipline and science discipline. Subject of the research based on Semir Zeki's researches from the very beginning. And its evolves in a way to build a common language between art and science and summarize and proofs in order to acknowledge each other. On the light of researches this thesis has opportunity to evaluate the subject on the context of art and science. Setting off from art aesthetic and uniqueness of experiment of art, framed by visiual neuroaesthetics and evaluated with the help of science and bring and original point of view. Key Words : Aesthetics, beauty, art philosophy, neuroaesthetics