Keçiçayırı ilk Tunç Çağı çanak çömleği
The early Bronze Age pottery of Keçiçayırı
- Tez No: 466054
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ SARI, PROF. DR. TURAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
“Keçiçayırı İlk Tunç Çağı Çanak Çömleği”başlıklı bu tez, Keçiçayırı'nda 2006-2009 yılları arasında yapılan kurtarma kazılarında ele geçen İTÇ II ve İTÇ III dönemi çanak çömleğini kapsamaktadır. İTÇ III Dönemi'ne ait elimizde çok az malzeme vardır; dolayısıyla, çalışmanın esasını İTÇ II çanak çömleği oluşturmaktadır. Önce İTÇ II çanak çömleğinin içerdiği mal grupları, formlar ve bezeme türleri tanıtılmış ve istatistiksel değerlendirmesi yapılmıştır. Daha sonra, yakın çevredeki Demircihüyük, Küllüoba, Karaoğlan Mevkii ve Kaklık Mevkii yerleşmeleri ile karşılaştırmalar yapılarak bu çanak çömleğin Batı Anadolu İTÇ kronolojisindeki yeri ve bölgedeki çanak çömlek bölgeleriyle olan ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Tek evreli Keçiçayırı İTÇ II yerleşmesi aşağı yukarı Küllüoba IVC-IVB ve Demircihüyük N-P katlarına ve dolayısıyla geç İTÇ II'ye tarihlendirilmiştir. İTÇ III çanak çömleği ise“Öncü Geçiş Dönemi”olarak tanımlanan Küllüoba II E-D katları ile eşleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis entitled“The Early Bronze Age Pottery of Keçiçayırı”covers the potteries of the EB II and EB III that were recovered during the salvage excavations at Keçiçayırı between 2006 and 2009. There is a relatively small amount of pottery from the EB III period, so the study mainly focuses on the EB II pottery. Wares, vessel forms and decorations from EB II are first introduced and statistically evaluated; therafter, the place of this pottery in the west Anatolian EBA Chronology and its relationship with the pottery zones in the region are discussed by way of comparison with the Demircihüyük, Küllüoba, Karaoğlan Mevkii and Kaklık Mevkii sites in the immediate vicinity. The single- phased Keçiçayırı EB II settlement is synchronized with Küllüoba IVC-IVB and Demircihüyük N-P levels and thus dated to the late EB II period. The EB III pottery is, on the other hand, synchronized with the Küllüoba II E-D levels defined as“Proto-Transitional Period.”