Sürdürülebilir kalkınma bağlamında çevre sorunlarının önemi: Türkiye ve AB karşılaştırması
The importance of environmental issues in the context of sustainable development: A comparison of Turkey and EU
  1. Tez No: 466055
  2. Yazar: KADİR ENES ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜDİYE ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
İnsanoğlu varoluşundan bu yana çevreyi etkileyerek yaşamını sürdürmüş, 18. Yüzyılda gerçekleştirilen Sanayi Devrimi ile birlikte insan kaynaklı çevresel etki boyut değiştirmeye başlamıştır. Sanayi Devrimi' nin getirdiği hızlı üretim ve tüketim kalıpları ile birlikte ortaya çıkan çevre sorunları 1970' li yıllara kadar hissedilir düzeylere ulaşmamış, 1970' li yıllarla beraber ozon tabakasının delinmesi gibi olgularla kendini göstermeye başlamıştır. Bu süreci takiben 1987 yılında yayınlanan“Brundtland Raporu”ile birlikte gündeme gelen“sürdürülebilir kalkınma”yaklaşımıyla çevre sorunlarının çözüme ulaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, sürdürülebilir kalkınma bağlamında çevre ve çevre sorunlarının önemi vurgulanmış, Türkiye ve AB ülkelerinin sürdürülebilir kalkınmanın çevre boyutuna ağırlık verilerek karşılaştırması yapılmaya çalışılmıştır. Yapılan karşılaştırma ile birlikte Türkiye' nin sürdürülebilir kalkınmada AB ülkelerinin gerisinde olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, AB ülkelerinin de tam olarak sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştiremediği anlaşılmış ve son yıllarda Türkiye ve AB ülkelerinin sürdürülebilir kalkınma için çaba sarf ettiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, humankind has affected its environment, and following Industrial Revolution, the size of this effect increased dramatically. Even though the environmental problems caused by the rapid production and consumption patterns that have arisen with the Industrial Revolution have not reached critical levels until the 1970s, the ozone layer depletion in 1970s revealed the emergency of these problems. Thus, the“Brundtland Report”was published in 1987 to solve the environmental problems through“sustainable development”approach. In this study, we focus on the environment and environmental problems in the context of sustainable development and we have compared the environment sustainable development with environmently parameters of Turkey and EU. With the comparative analyze, we have observed that Turkey has disadvantages in contrast with the EU countries. In addition, it has also observed EU countries have not accurately execute the sustainable development and Turkey and EU countries have been made progress in recent years.