Siyasal iletişim yönetiminde Mustafa Kemal Atatürk'ün lider imajı
Leader image of Mustafa Kemal Atatürk in political communication administration
  1. Tez No: 466243
  2. Yazar: YELİZ GENÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBİKE ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
İnsanların yeryüzünde var olmaya başlamalarından bu yana yaşamak için verdikleri mücadele ve kendilerini tarihsel akış içinde üstün bir tür olarak konumlandırmaları, birlikte yaşayabilecekleri bir toplum oluşturmayı başarmalarını sağlamıştır. İnsanoğlu yıllar boyunca birçok yaşam sanatını öğrenmiş; güç, yönetme, iktidar gibi kavramları keşfetmiş ve bunları diğerlerini şekillendirmede kullanmıştır. Dolayısıyla bu savaşta; siyasi sistemler, mekanizmalar ve en önemlisi insanlar arasındaki siyasal düşüncelerin oluşmasını sağlayacak ve bunun gelişmesine neden olacak siyasal iletişim gibi önemli bir alanın belirmesine neden olmuştur. Her toplum kendi karakteristik özelliklerine bağlı olarak bir siyasal iletişimi ve bu iletişimin öncülüğünü yapacak olan bir lideri içinde barındırmaktadır. Farklı kültür, bakış açısı ve düşünce dünyalarını yansıtan bu liderler, içinden çıkmış oldukları toplum adına siyasal iletişim çabaları içinde bulunmaktadırlar. Araştırmada amaç, etkili siyasal iletişim yönetiminde Atatürk'ün lider olarak takip edilmesi ve örnek alınmasında sahip olduğu imajının önemli bir unsur olduğunu ve imajının liderliğine olan katkısını açıklamaktır. Bu çalışmanın temel kapsamını, siyasal iletişimi yöneten Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinin bir parçası olan imajı oluşturmaktadır. Eleri Sampson'un imaj faktörü (1995) adlı kitabında ortaya koyduğu kişisel imajın öğelerinden yola çıkılarak bu unsurlar üzerinden hareket edilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, siyasal iletişim alanı üzerinde durularak siyasal iletişimin genel çerçevesi açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölüm, liderlik gibi geniş bir kavramın üzerinde durmuş ve bu bağlamda siyasi liderlik ve imajın öneminden bahsedilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünü ise Mustafa Kemal Atatürk'ün siyasal iletişimdeki liderliği ve sahip olduğu güçlü imajı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since people began to exist on earth, the struggle to live and to position themselves as a superior species in the historical flow provided them to succeed in creating a society where they can live together. Man has learned many life arts over the years, has discovered such concepts as power, management and they used them to shape others. Therefore, in this struggle; to create and develop political systems, mechanisms and, most importantly, political thought among people have created an important area, such as political communication. Each society, depending on its own characteristics, is housed in a political communication and a leader who will make the pioneer of this communication. These leaders, reflecting different cultures, points of view and thought, are in the struggle for political communication on behalf of the society they are from. The aim of this work is to explain that Atatürk's image is an important element in following him as a leader in effective political communication management and its contribution to his leadership. The image that is a part of the leadership of Great Leader Mustafa Kemak Atatürk, the founder of the Republic of Turkey who manages political communication is form the basic scope of this work. It is based on the elements of the personal image that is revealed in Eleri Sampson's book called image factor (1995), and it is evolved out of these elements. In the first part of the research, the general framework of political communication was tried to be explained by focusing on the field of political communication. The second part focuses on a broad concept such as leadership, and in this context the importance of political leadership and image is mentioned. The third part of the research consists of the powerful image of Mustafa Kemal Ataturk, the founder leader of the Republic of Turkey, and his successful leadership in political communication.