Türkiye'de ışık kirliliği politikaları
Light pollution policies in Turkey
- Tez No: 466244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖRGEN UĞURLU AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanların gece ortamını farklı gerekçeler ile aydınlatma ihtiyacından doğan ve gelişen aydınlatma teknolojileri zaman içerinde çeşitlenmiştir ve gelişmiştir. Günümüzde yapay aydınlatma armatürlerini kullanım açısından sınıflandırırken yaygın eğilim enerji sarfiyatını en aza indirenler üzerinedir ancak aydınlatma teknolojilerinin enerji kazanımı hedefine odaklanması durumu, en az enerji harcayan armatürü en yararlı armatür yapmamaktadır. Bir mekan aydınlatılmak istenirken kullanılan ışığın türü, miktarı ve yönünün hatalı olması bir tür çevresel kirlilik problemi olan ışık kirliliğine neden olmaktadır. Işık kirliliği insan sağlığı başta olmak üzere bir çok bitki ve hayvan türüne zarar vermektedir. Buna ek olarak küresel ısınma ve iklim değişikliği problemine eklemlenerek gezegenimiz için risk faktörü oluşturmaktadır. Gelişmiş ülkelerin bir kısmı ışık kirliliğine yönelik kamusal politikalar üreterek vatandaşlarını ve egemenlik alanlarındaki yaşam formlarının sağlığını korumayı hedeflemişlerdir. Bu çalışmada da, bu ilke örneklerinden yola çıkarak Türkiye'de ışık kirliliğinin kamusal politikalardaki yeri ve önemi tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
People needed to illuminate in the night time environment with different reasons. So lighting technologies have diversified and developed over time. Today, while classifying artificial lighting fixtures in terms of usage, the most common tendency is about those who reduce the energy consumption the least, but when the lighting technology focuses on the energy gain goal, the least energy fixture does not make the most useful fixture. If the type, amount and direction of the light used are wrong when you want to illuminate a place, it will cause light pollution which is a kind of environmental pollution problem. Light pollution damages many plant and andanimal species, especially human health. In addition, it is a risk factor for our planet by articulating to global warming and climate change problem. Some of the developed countries have aimed to preserve the health of their citizens and the forms of life in their sovereignty by creating public policies on light pollution. In this study, by evolving out of the examples of these countries the place and importance of light pollution in public policies in Turkey are discussed.