Ergenlerin kan basıncı değerleri ve yalnızlık düzeylerinin internette harcadıkları zaman ile ilişkisi
The relationship between with the time spent on the internet of adolescents' of blood pressure values and loneliness levels
  1. Tez No: 466272
  2. Yazar: ORHAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYNUR ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı ergenlerin kan basıncı değerleri ve yalnızlık düzeylerinin internette harcadıkları zaman ile ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma analitik-kesitsel tipte planlandı. Araştırmanın evrenini Manisa Merkez ilçeleri olan Yunusemre ve Şehzadeler Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı devlet liselerinde öğrenim gören öğrenciler oluşturdu (N=16 517). Örneklemini ise Epi Info programında en küçük örneklem büyüklüğü hesaplanarak; liselerden kura ile seçilen 5 lisede öğrenim gören (öğrenci sayılarına orantılı örnekleme yöntemi ile belirlenmiş) araştırmaya katılmaya gönüllü ve internete kullanımı olan 686 ergen birey oluşturdu (n=686). Verilerin toplanmasında“Ergenlere Yönelik Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Boy, Kilo ve Kan Basıncı Ölçüm Formu”, ve“UCLA Yalnızlık Ölçeği”kullanıldı. Veriler SPSS 22.0 for Windows programında analiz edildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve tek değişkenli analizler (Kruskal Wallis testi, Ki-Kare testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi) kullanıldı. Bulgular: Araştırma grubunu oluşturan ergenlerin %34,4'ünün ağır düzeyde internet kullanıcısı olduğu saptandı. Ergenler arasında hipertansiyon sıklığı %10,3, prehipertansiyon sıklığı ise %5,4 olarak bulundu. Araştırmaya katılan ergen bireylerin UCLA Yalnızlık Ölçeği puan ortalamaları 39,10±6,98 olarak saptandı. Ergenlerin internette harcadıkları zaman ile kan basıncı değerleri arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to examine the relationship between with the time spent on the internet of adolescents' of blood pressure values and loneliness levels. Material and Method: The study is planned with an analytical cross-sectional approach. It was made with the participation of high school students from public schools in the centre of Manisa, Yunusemre and Şehzadeler District (N=16 517). The minimum sample size was calculated in the Epi Info Programme and made, on a voluntary basis, with 686 adolescents who spent time on the Internet (n=686).“Sociodemographical Information Form for Adolescents”,“Height, Weight and Blood Pressure Measuring Form”,“UCLA Loneliness Scale”were used during the research. The data was analyzed in the SPSS 22.0 for Windows program. Descriptive statistics and univariate analysis (Kruskal Wallis test, Chi-square test and One-way ANOVA) were used in the analysis of the data. Results: 34,4% of participants spent their time excessively on Internet. The prevalence of hypertension and prehypertension in adolescents was found to be 10,3% and 5,4%, respectively. The average point on the UCLA Loneliness Scale is found as 39,10±6,98. There was not relationship between with the time spent on the Internet of adolescents' and their blood pressure rate (p>0,05).