Behçet hastalığı ve nöropatik ağrı arasındaki ilişki
The relationship between Behçet's disease and neuropathic pain
  1. Tez No: 466360
  2. Yazar: VOLKAN CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Giriş: Behçet Hastalığı ilk kez 1937 yılında oral aft, genital aft ve tekrarlayan üveitlerle seyreden multisistemik hastalık olarak tanımlanmıştır. Nöropatik ağrı, somatosensöriyel sistemi etkileyen bir lezyon veya hastalığın neden olduğu ağrıdır. Bu hastalarda uyku bozuklukları, anksiyete ve depresyon gibi durumlar da görülür ve yaşam kalitesini bozar. Behçet hastalığında periferal nöropati ve buna bağlı nöropatik ağrının nadir görüldüğü bildirilmiş olsa da, son yayınlar nadir olmadığını göstermiştir. Bizim bu çalışmadaki amacımız, Behçet hastalığında nöropatik ağrı sıklığını tesbit etmektir. Ayrıca yaşam kalitesine olan etkisini, aktivite ile ilişkili olup olmadığını ve hangi tip tutulumda daha sık olduğunu belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 81 Behçet hastası ve yaş-cinsiyet eşleştirmesi yapılmış 40 sağlıklı kontrol alındı. Hastaların hastalık aktivasyonu Behçet Hastalığı Anlık Aktivite Formu (BDCAF) kullanılarak değerlendirilmiştir. Hayat kalitesini değerlendirmek için Short Form-36 (SF-36), fiziksel fonksiyon (FF) ve genel sağlık (GS) alt kategorileri ve Behçet Hastalığı Yaşam Kalitesi Ölçeği (BDQoL) kullanılmıştır. Ağrı durumunu belirtmek için kullanılan Vizuel Analog Skala (VAS), hastalara gece ve gündüz VAS şeklinde sorulmuştur. Nöropatik ağrı durumunu değerlendirmek için ise Leeds Assessment Of Neuropathic Symptoms and Signs (LANNS), Pain Detect ve Douleur Neuropathique En 4 Questions (DN4) Skalaları doldurulmuştur. Bulgular: Hasta grupta 81 hastadan 13 kişide (%16,04) nöropatik ağrı vardı. Sağlıklı kontrol grubunda 40 kişiden 1 kişide (%2,5) nöropatik ağrı vardı. Nöropatik ağrısı olan grupta yaş ortalaması ve ortalama hastalık süresi anlamlı derecede yüksekti. Nöropatik ağrı olan hastaların, olmayanlara göre SF-36 fiziksel fonksiyon ve genel sağlık alt kategorileri ve Behçet hastalığı yaşam kalitesi ölçeği anlamlı derecede düşüktü. Nöropatik ağrısı olan hastaların gündüz ve gece VAS' ları, olmayanlara göre anlamlı derecede yüksekti. Ayrıca gece VAS' ın gündüzden daha yüksek olduğu dikkati çekmiştir. Aktif ve inaktif hastaların nöropatik ağrı sıklıkları benzerdi. Nöropatik ağrı sıklığının derin ven trombozu olan hastalarda anlamlı şekilde arttığı gözlendi. Sonuç: Bu çalışmada Behçet hastalarında nöropatik ağrı sıklığının arttığı gösterildi. Bu durum sanılanın aksine periferal nöropatinin nadir olmadığını göstermektedir. Ayrıca çalışmamızda kullandığımız yaşam kalitesi ölçeklerinin nöropatik ağrısı olanlarda daha kötü olması, nöropatik ağrının hastaların yaşam kalitesini etkiyelen önemli bir semptom olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Behcet' s disease was first described in 1937 as a multisystemic disease, characterized by cutaneous lesions such as oral apht, genital apht as well as recurrent uveitis. Neuropathic pain is caused by a lesion or disease that affects the somatosensory system. Sleep disorders, anxiety and depression are also seen in these patients and impair their quality of life. Although peripheral neuropathy and associated neuropathic pain have been reported to be rare in Behçet's disease, recent publications have shown that it is not rare. Our aim in this study is to determine the frequency of neuropathic pain in Behcet's disease. Also determine the effect of quality of life, whether it is associated with activity and which type of involvement is more frequent. Materials and Methods: 81 patients with Behcet's disease and 40 age-sex matched healthy controls were included in the study. Patient's disease activation was assessed using the Behçet's Disease Current Activity Form (BDCAF). To assess the quality of life Short Form-36 (SF-36), physical function and general health subcategories and Behçet's Disease Quality of Life Scale (BDQoL) were used. The Visual Analogue Scale (VAS) used to indicate the pain condition was asked VAS day and night. To assess neuropathic pain status, scales of Leeds Assessment Of Neuropathic Symptoms and Signs (LANSS), Pain Detect and Douleur Neuropathique En 4 Questions (DN4) were filled. Results: In the patient group, there were neuropathic pain in 13 persons (%16,04) from 81 patients. In the healthy control group, 1 people (2.5%) had neuropathic pain in 40 person. İn neuropathic pain patients the mean age and mean disease duration were significantly higher. Patients with neuropathic painhave lower scores on the SF-36 physical functioning and general health subscales and Behcet's disease quality of life scale than those without neuropathic pain. Day and night VAS scores of patients with neuropathic pain were significantly higher than those without neuropathic pain. Also noticed that the night VAS is more higher than the day. The incidence of neuropathic pain in active and inactive patients was similar.It was observed that the frequency of neuropathic pain increased significantly in patients with deep vein thrombosis. Conclusions: In this study, it was shown that, the incidence of neuropathic pain in patients with Behçet's disease is increased. This suggests that peripheral neuropathy is not uncommon. Furthermore, the quality of life scales we use in our study are worse than those with neuropathic pain, suggesting that neuropathic pain is an important symptom that affects the quality of life of patients.