Dekompanse kalp yetersizliği tanısı ile yatırılan hastaların başvurudaki serum kreatin/albümin oranının 1 yıllık mortalite ile ilişkisi
The association of serum creatinin/albumin ratio on admission with 1 year mortality in patients hospitalized due to decompansated heart failure
  1. Tez No: 466361
  2. Yazar: MEHMET ALİ IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: İlerleyen tedavilere rağmen kalp yetersizliğinde (KY) mortalite yüksektir. KY'de mortaliteyi gösteren pek çok parametre bilinmektedir. Çalışmamızda dekompanse sistolik KY hastalarında serum kreatinin/albümin oranının bir yıllık mortaliteyle ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Ekim 2014 ve Ekim 2015 tarihleri arasında sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (EF) ≤% 40 olan akut sistolik dekompanse KY tanısı ile yatırılan 80 hasta (37'si kadın) çalışmamıza dahil edildi. Çalışmaya alınan hastalar bir yıl sonunda tüm nedenlere bağlı ölüm gerçekleşen ve gerçekleşmeyen olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 80 hastanın 31'inde (%39) bir yıl sonunda ölüm gerçekleşti. Yaş ortalaması ölüm gerçekleşen grupta 69±14 yıl; %38.7'si (n=12) kadın; yaşayan grupta ise yaş ortalaması 66±12 yıl; %51'i kadın (n=25)' idi.
Özet (Çeviri)
Aim: İn spite of developing treatments mortality is high in heart failure (HF). There are many parameters indicating mortality in HF. In our study, we aimed to investigate the relationship of serum creatinine/albumin ratio with the one-year mortality in patients with decompensated systolic HF. Methods: Between October 2014 and October 2015, 80 patients (37 women) admitted with acute systolic decompensated HF with left ventricular ejection fraction (EF) ≤ 40% were included in our study. After one year, the patients taken for study were divided into two groups: those who died due to all causes and those who survived. Findings: Out of 80 patients, taken for study, death occured in 31 (39%) of them after one year. The mean age was 69 ±14 years in the death group, 38.7% (n=12) women; in the living group the mean age was 66 ± 12 years, 51% were female (n = 25).