Uyku apne sendromlu hastalarda oküler bulgu ve parametreler
Ocular findings and parameters in patients with sleep apnea syndrome
- Tez No: 466558
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ATAKAN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı obstrüktif uyku apne sendromlu (OUAS) hastalarda eşlik eden oküler bulguları tespit edip buna yönelik muayene ve tetkikler ile oftalmolojik hastalıklara yatkınlığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma için Çukurova Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Uyku Laboratuarı'nda polisomnografi yapılmış ve apne/hipopne indeksi 30'un üzerinde olan hastalardan 31 kişi, 5'in altında olan 30 kişi randomize olarak seçildi. Hastaların sistemik problemleri, vücut kitle indeksleri, boyun kalınlıkları, minimum oksijen satürasyonları kaydedildi. Bilinen bir göz hastalığı olanlar çalışma dışı bırakıldı. Tüm hastalara genel oftalmolojik muayene, kapak laksite ölçümleri, kornea topografisi, görme alanı, optik koherens tomografi, kuru göz testleri yapıldı. Bulgular: Cinsiyet, yaş, hipertansiyon, diyabet mevcudiyeti, vücut kitle indeksi açısından iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Kapak laksite ölçümlerine göre gevşek göz kapağı görülme oranı OUAS hasta grubunda daha yüksek bulunmuştur. Santral kornea kalınlığı ve retina sinir lifi kalınlık analizlerinde istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Görme alanı tetkikinde; ortalama sapma ve patern standart sapma değerlerinde iki grup arasında anlamlı fark tespit edildi. Göz içi basıncı ortalaması kontrol grubunda çalışma grubuna göre anlamlı olarak düşük çıkmış olmakla birlikte her iki grupta da normal değerler içerisindeydi. Koroid kalınlığı çalışma grubunda kontrol grubuna göre daha ince bulunmuştur. Yapılan Schirmer, gözyaşı kırılma zamanı çalışma grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düşük, meibografide meibomian bez kayıp yüzdesi ve semptomlara yönelik yapılan oküler yüzey hastalık indeksi skoru anlamlı yüksek bulundu. Sonuç: OUAS'lı hastalarda oluşan hipoksi, buna bağlı ortaya çıkan proinflamatuar kaskadlar ve bazı bilinemeyen sebebler sonucunda göz kapağında gevşeklik, kuru göz, koroidde incelme, görme alanı defekti ve ilgili göz hastalıkları meydana gelebilmektedir. Yaşam kalitesini ve ileri yaşlardaki görsel prognozu etkileyen bu hastalıkların erken tanısı ve takibi önem taşıdığından, OUAS tanısı alan hastaların göz hastalıkları yönünden de değerlendirilmeleri uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to detect ocular findings in patients with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) and to determine the susceptibility to dry eye, glaucoma and floppy eyelid syndrome with ophthalmologic examinations. Methods: For this study, 31 patients were diagnosed with OSAS according to apnea/hypopnea index in the results of polysomnography and prediagnosis of sleep apnea by Çukurova University Neurology Department Sleep Laboratory and 30 patients who were below the apnea/hypopnea index of 5 and who had obstructive sleep apnea were excluded by randomly selected. Ophthalmologic examination, central corneal thickness, retinal nerve fiber analysis, visual field evaluation, optical cohorence tomography, schirmer test, tear breakage time, meibography, ocular surface disease index scoring, eyelid laxity measurements were performed in each patients. Results: 31 patients were included in the study group and 30 patients in the control group. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of gender and age. No statistically significant difference was found in central corneal thickness and retina nerve fiber thickness analysis for glaucoma diagnosis. However, the visual field defect was found to be significantly higher in the study group with respect to pattern standard deviation and mean deviation in visual field examination. Mean intraocular pressure was lower in the control group than in the study group, but glaucoma was not interpreted favorably because the mean intraocular pressures were within normal values in both groups. The choroidal thickness in the macular images with optical cohorence tomography was found to be thinner in the study group than in the control group. The Schirmer and tear break time tests for dry eye diagnosis were found to be significantly lower, the meibomian gland loss percentage in meibography and the OSDI score were significantly higher in the study group than in the control group. The rate of floppy eyelid syndrome according to the cover laxity measurements was found to be higher in the OSAS group compared with control group. Conclusions: Although pathophysiology can not be exactly explained in patients with OSAS diagnosis, hypoxia and resulting cascades can lead to dry eyes, loose eyelid syndrome, choroidal thinning. Early diagnosis and treatment of these diseases, which affect the quality of life and visual prognosis in the elderly, are important. There is a need for longitudinal studies to understand the pathophysiology of these diseases that are increasingly common in OSAS and to develop treatment-oriented therapies.