Fotovoltaik güneş hücresinin güneş ışınımı ölçüm cihazı olarak tasarımı
Design of photovoltaic solar cell as solar radiation measuring device
- Tez No: 466608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, bir fotovoltaik hücrenin karakteristik özellikleri kullanılarak güneş ışınımı ölçülmesi amaçlanmıştır. Güneş hücresi, güneş ışınımı ölçüm cihazı olarak tasarlanmıştır. Tasarlanan cihaz fotovoltaik hücre, akım sensörü, mofset ve LCD gibi ana elemanlardan oluşmaktadır. Cihaz, 6 ay boyunca yaz ve kış iklimi şartlarında sırasıyla 23o ve 53o eğim açılarında 2, 3 ve 4 katmanlı yoğunlaştırıcı ile doğruluğu bilinen başka bir solarmetre ile deneylere tabi tutulmuştur. Cihaz, tekrarlanabilir ölçümler yapılarak metrolojik ve izlenilebilirlik ilkelerine uygun şekilde kalibre edilmiştir. Cihaz Arduino tabanlı çalışmaktadır. Bu program sayesinde başlangıç temel denklemi ile birlikte 4 farklı denklem cihazda denenmiştir. Her denklemin ayrı ayrı deney tabloları, bu tabloların grafikleri ve regresyon değerleri çıkarılmıştır. Denklemler statgrapich programı kullanılarak oluşturulmuş ve bu denklemler arasından yüksek regresyon değerine sahip olanlar seçilmiştir. Deneylerin regresyon değerleri sırasıyla 0.944, 0.936, 0.938, 0.986 şeklindedir. Elde edilen değerlere göre bu solarmetrenin yüksek doğrulukta ölçüm yapabildiği ve özellikle yüksek güneş ışınımlı yoğunlaştırıcılı sistemlerde kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to measure solar radiation using characteristic propeties of a photovoltaic cell. The solar cell is designed as a solar radiation measurement device. The designed device consists of main elements such as photovoltaic cell, current sensor, mofset and LCD. The device was tested for 6 months in summer and winter climatic conditions with a 2, 3 and 4 layer densifier at 23o and 53o slopes respectively with another solarmeter which was tested to be accurate. The instrument is calibrated in a proper way in accordance with the metrological and traceability principles with reproducible measurements. It is an Arduino-based device. With the aid of this program, 4 different equations have been tested in the device together with the initial basic equation. The separate experimental tables, graphs of these tables and regression values of each equation were obtained. Equations were made using the statgrapich program and those with high regression values were selected from these equations. The regression values of the experiments are 0.944, 0.936, 0.938, 0.986 respectively. According to the obtained values, it has been determined that this solarmeter can measure with high accuracy and can be used especially in high solar radiation condensing systems.