Organik rankine çevriminde gaz karışımlarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of gas mixtures in organic rankine cycle
  1. Tez No: 466607
  2. Yazar: MEHMET KALE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALPER ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ülkemizde 90℃ ile 125℃ arasında olup da büyük kapasitede elektrik üretimine uygun olmayan bir çok kuyu veya saha olduğu bilinmektedir. Bu şekilde atıl durumda kalan veya sadece ısıtma amaçlı olarak kullanılabilen bu kaynakların Organik Rankin Çevrimi kullanılarak elektrik üretim sistemine dolayısıyla ekonomiye kazandırılması gerekmektedir. Bu çalışısmamızda, ORÇ prensibine göre çalışan bir sistemin tasarımı ve imalatı yapılarak güç üretimi elde edilmeye çalışılmıştır. Sistemde R134a, R134a-propan karışımı, R22, R22-propan karışımı, R22 ve mix (bütan, isobütan, propylene,) akışkanlarını kullanarak deneysel çalışma yapılmış sistemin performansı ve verim analizleri elde edilmiştir.R22-mix karışım akışkanının verimi kullanılan diğer akışkanlardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. R22-propan karışım akıskanı ile yapılan deneyde daha yüksek net iş elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that in our country between 90 ° C and 125 ° C, there are many wells or fields that are not suitable for electricity generation at large capacity. In this way, those resources that are in the idle state or can only be used for heating purposes need to be incorporated into the electricity generation system using the Organic Rankin Cycle. In this study, a system working according to the ORC principle was designed and manufactured to obtain power production. Performance and efficiency analyzes of the system have been carried out using the R134a, R134a-propane mixture, R22, R22-propane mixture, R22 and mix (butane, isobutane, propylene) fluids in the system. The efficiency of R22-mix fluid was be higher than the other fluids. Also higher net work was obtained with R22-propane mixtures.