Determining of the optimal turning parameters using the Taguchi Method
Taguchı Yöntemiyle kullanılan optimal dönüş parametrelerinin belirlenmesi
- Tez No: 466614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÇAYIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Taguchi yöntemi iş kalitesini sağlamak için doğru bir şekilde kullanılır. Taguchi yöntemi, nominal değerin değişkenliğini en aza indirgeyerek kaliteyi belirler. Nominal değer bir ürünün tahmini kalite seviyesidir. İstatistiksel deneysel tasarımlar, Taguchi yaklaşımlarında ürünün kalitesini artırmak ve hedef değeri belirlemek için en iyi uygulanır. Taguchi'deki ilk yordamı izleyen ilk optimizasyon tolerans tasarımı, parametre tasarımı ve sistem tasarımıdır. Taguchi, yeni yöntemler veya kavramlar getirirken sistem tasarımını uygular. Bir ürün geliştirmenin tekdüzeliği en iyi parametre tasarımıyla kullanılır. Taguchi kavramlarına göre, bir makinada veya bir üründe kullanılan parametreler, kontrol edilemeyen ortamlarda nihai performansın daha az hassas olmasını sağlamak için uygun şekilde tasarlanmalıdır. Makale sağlam bir ortamda en iyi parametrelerin tasarımını belirlemeye odaklandı. Tornalama prosedürünün optimizasyonunda en iyi varyasyonu bulma. Ayrıca, hedef değer sağlanırken varyasyonun minimize edilmesini sağlar
Özet (Çeviri)
Taguchi method is used properly to ensure quality in work. The Taguchi method determines quality by minimizing the variability of the nominal value. The nominal value is the estimated level of quality of a product. Statistical experimental designs are best applied in Taguchi approaches to improve the quality of the product and determine the target value. The first optimization following procedures in Taguchi is tolerance design, parameter design, and system design. Taguchi applies system design when introducing new methods or concepts. The uniformity of a product improvement is best used through parameters design. According to Taguchi concepts, the parameters utilized in a machine or a product should be properly designed to ensure the ultimate performance is less sensitive in uncontrollable environments. The paper focused on determining the design of the best parameters in a robust environment. Finding the best variation in an optimization of the turning procedure. Also ensuring the minimization of the variation while ensuring the target value is achieved.