The use of waste as an alternative fuel in cement factories
Atıkların çimento fabrikalarında alternatif yakıt olarak kullanılması
  1. Tez No: 466615
  2. Yazar: FARAG ABORAWI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çimento üretimi son on iki yılda çok büyük ilerleme kaydetti. Geleneksel fırınlarda kullanılan alışılmış yakıt türleri kömür, yağ, petrol ve koktur. Enerji maliyetleri ve doğal konular hususunda, dünya çapındaki çimento organizasyonları, atık maddeler, örneğin atık yağları , yeniden kullanılmayan plastiklerin ve kağıtların harmanları, lastikler, biyolojik atık malzemeleri ve önemli derecede atıksu gibi unsurların geleneksel yakıtların yerini alabileceğini söylemektedir. Makale bu sorunları incelemeyi planlıyor. Anahat/Strateji/Yaklaşım: Çalışma yazılı denetime tabidi Klinker sonlandırma prosedürü tercih edilen farklı yakıtlar için uygundur; burada klinker kalemi kalitesini koruyarak el kontrolü ve yakıt kullanma seçeneklerini geliştirmek hedeflenmektedir. Dünya çapında çimento endüstrisi, yaklaşık 350 milyon ton kömüre denk fosili ve farklı yakıtlar üreten yaklaşık 3.5milyar ton yarattığı için önemli bir potansiyele sahiptir. Bu çalışma, farklı yakıtlar tarafından kullanılan fosil yakıtın bir kısmının az sayıda çimento fabrikasının yerini aldığını, bu tür atıkların telafi edilen güçleri olduğunu göstermiştir. Uzun yıllar süren mekanik deneyim, israf malzemelerinin farklı yakıtlar biçiminde çimento tesislerini biyolojik ve finansal açıdan desteklediği görülmüştür. Yaratıcılğı/ saygınlık: Çimento klinkerinin oluşumunda farklı yakıtlar ile fosil güçlerinin ikame edilmesi, hem çimento üreticileri hem de toplum için olağanüstü önem taşımaktadır, çünkü fosil yakıt, biyojenik boşluklar nedeniyle, daha fazlasını muhafaza ederek gaz emisyonlarını azaltır. Ayrıca farklı yakıtlar 'nin kullanılması çimento üretiminin masraflarını azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Cement production has progressed enormously during the most recent couple of decades. The customary fills utilized in conventional furnaces utilize fuels including petrol, charcoal, coke, and gas. Fuel costs and natural fears including supply-side risks urged global cement manufacturers to analyze to what extent waste materials, for example, squander oils, blends of non-reused plastics/paper, utilized tires, biomass squanders, and significantly wasted water-slime can be used to replace fossil fuels. This paper examines all these possibilities and cases. Outline/strategy/methodology – This job depends on writing audit. The Clinker ending strategy has been appropriate for various choice fills (AF); our goal is enhancing control and choices of fuel-usage and maintaining clinker item-quality. There are limitless potential as the global bond industry makes around 3.45 billion tons of fossil fuel/AF. For this examination paper, a few bond plants were observed, which supplanted some portion of the non-renewable fuels used by AF, which can be recovered and reused. Decades of mechanical experimentation exhibited that the use of AF is feasible both naturally and financially. Innovativeness – The fuel trade (AF) has phenomenal importance both for concrete producers and for social needs. Moreover, the usage of AF can decrease the production costs of cement.