Yapay açıklıklı radar görüntülerinde yol ve tren yolu ağı tespiti
Detection of road and railroad networks in synthetic aperture radar images
- Tez No: 466627
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK BAYIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, yapay açıklıklı radar görüntüleri üzerindeki otoyol ve tren yolu ağlarını tespit etmeye yönelik bir yöntem önerilmektedir. Önerilen yöntem genel olarak yapay açıklıklı radar görüntüsü üzerindeki gürültülerin temizlenmesi, otoyol ve tren yolu segmentlerinin bulunması, tespit edilen segmentlerin birleştirilmesi ve gerçekte bir otoyol veya tren yolu ağının parçası olmayan segmentlerin silinmesi için geliştirilen hat analizi işlemlerinden oluşmaktadır. Gürültülerin temizlenmesi için Gauss filtresi kullanılmıştır. Otoyol ve tren yolu segmentlerinin tespiti için daha önceden önerilen bir yöntem bazı kurallar eklenerek kullanılmıştır. Tespit edilen segmentlerin birleştirilmesi için algısal organizasyondan faydalanılmıştır. Hat analizi işlemi için yolların lineerliğine ve eğriselliğine dayanan yeni bir yöntem sunulmuştur. Görüntülerin üzerindeki otoyol ve tren yolu ağları ayrı ayrı tespit edilmiştir. Önerilen yöntem uygulanırken farklı özelliklerinden dolayı otoyolları ve tren yolları için farklı eşik değerleri ve kurallar kullanılmıştır. Önerilen yöntem iki farklı yapay açıklıklı radar görüntüsü üzerinde test edilmiştir. Görüntülerden ilki Polatlı, Ankara civarından, diğeri ise Karaman civarından alınmıştır. Bu bölgeler hem otoyol hemde tren yolu barındırdıkları için tercih edilmişlerdir. Elde edilen sonuçları değerlendirmek için tamlık ve doğruluk değerleri hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a method which detects road and railroad networks in synthetic aperture radar images is proposed. Proposed method consists of removing noises which are on synthetic aperture radar image, detecting road and railroad segments, connecting detected segments and processing line analysis which is developed to delete segments which are not a real piece of a road or railroad network. Gauss filter is used for noises removal. Some rules are added to an existing method and it is used for road and railroad segments detection. Perceptual organization is used for detected segments connection. A novel method based on linearity and curvilinearity of roads and railroads is proposed for line analysis. Road and railroad networks are detected separately in images. When proposed method is applied, different threshold values and rules are used for roads and railroads because of different features. Proposed method is tested by utilizing two different synthetic aperture radar images. First image is acquired over Polatlı, Ankara and the other is acquired over Karaman. These regions are prefered because they have both roads and railroads. Completeness and correctness values are calculated and compared to evaluate obtained results.