Gömülü bir sistemde taşınabilir kripto cihazının geliştirilmesi
Development of a low-cost portable cryptographic device
  1. Tez No: 466626
  2. Yazar: ÖMER YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ MUHARREM ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda kriptoloji, bankacılık, İnternet, iletişim, geçiş sistemleri, avyonik sistemler, savunma sanayi gibi kritik alanların en önemli parçalarından biri olmuştur. Şüphesiz bu nedenle, kriptografik fonksiyonları gerçekleştiren cihazlara da hiç olmadığı kadar önem verilmeye başlanmıştır ve bir çok kriptografik cihaz çözümü ortaya çıkmıştır. Kriptografik cihazlar, simetrik şifreleme, asimetrik şifreleme, şifre çözme, özet alma, dijital imza atma gibi kriptografik işlemleri gerçekleştirmenin yanı sıra özellikle güvenli anahtar depolamayı da sağlayan cihazlardır. Bu çalışmada çeşitli kriptografik fonksiyonları gerçekleştirmek için güvenilir bir alan sunan, ağ haberleşmesi yaptığı için kolay iletişim kurulabilen, düşük maliyetli, taşınabilir bir kriptografik cihaz modellenmiş ve geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cryptology has become one of the most important parts of critical areas such as banking, internet, communication systems, car passing systems, avionics, defence industry in the recent years. For this reason, this devices that perform cryptographic functions were started giving importance and many cryptographic device solutions emerged. Cryptographic devices perform cryptographic functions such as symmetric encryption, asymmetric encryption, decryption, digesting, digital signing as well as storing sensitive keys especially. In this study, a low-cost, portable cryptographic device that provides a reliable area for performing various cryptographic functions and has easy communication with the network communication has been modeled and developed.