Çocuklara uygulanan akupresürün kan alımı sırasındaki akut ağrıya etkisi
The effect of acupressure applied to children on acute pain during venous blood collection
  1. Tez No: 466758
  2. Yazar: TUBA KOÇ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma, çocuklara uygulanan akupresürün kan alımı sırasındaki akut ağrıya etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Kan Alma Odası'na, Eylül 2015-Haziran 2016 tarihleri arasında başvuran 9-12 yaş arasındaki çocuklar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise, seçim kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 100 çocuk oluşturdu. Örneklemi oluşturan 100 çocuk akupresür ve kontrol grubuna randomize olarak atandı. Ancak araştırma dışı bırakılan çocuklar nedeniyle, akupresür grubunda 45 ve kontrol grubunda 45 olmak üzere toplam 90 çocuk araştırmaya dahil edildi. Araştırma bulguları, Bilgi Formu, Çocuklar için Durumluk Kaygı Envanteri (ÇDKE), Visual Analolg Skala (VAS) ve Yüz İfadeleri Ağrı Ölçeği-Revize-Faces Pain Scale-Revised (FPS-R) kullanılarak elde edildi. Veriler, yüzdelerin karşılaştırılmasında ki kare testi, eşleştirilmiş/bağımlı gruplarda t testi, bağımsız gruplarda t testi, normal dağılıma sahip olmayan değişkenlerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi ve tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi ile değerlendirildi. Araştırma sonucunda, akupresür ve kontrol grubundaki çocukların, yaş, cinsiyet, anne-baba eğitim düzeyi ve çalışma durumu, çocukların kan aldırma sayısı ve kaygı puan ortalamaları açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This experimental study was conducted to determine the effect of acupressure applied to children on acute pain during venous blood collection. The population of the study consisted of children aged between 9-12 years who applied to the Venous Blood Collection Room of Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Department of Pediatrics Health and Disease Department, between September 2015 and June 2016. On the other hand, the sample of the study consisted of totally 100 children who met the sample selection criteria and agreed to participate in the study. 100 children constituting the sample were randomly assigned to the acupressure group and the control group. However, a total of 90 children (45 in the acupressure group and 45 in the control group) were included in the study due to children excluded from the study. The results of the study were obtained by using Information Form, State Anxiety Inventory for Children (STAIC), Visual Analogue Scale (VAS) and Faces Pain Scale-Revised (FPS-R). The data were evaluated by using chi-square test in the comparison of percentages, paired/dependent samples t test, independent samples t test, Mann-Whitney U test in the comparison of variables with no normal distribution and one-way analysis of variance in repeated measurements. As a result of the study, it was determined that there was no statistically significant difference between children in the acupressure and the control groups in terms of their age, gender, parents' educational level and working condition, number of blood-lettings and anxiety mean scores.