Konjenital kalp cerrahisinde siyanotik ve asiyanotik hastaların bilateral serebral ve somatik doku oksijenlenmesinin nırs tekniğiyle karşılaştırılması
Comparison of bilateral cerebral and somatic tissue oxygenation using nirs technique for cyanotic and acyanotic patients in congenital heart surgery
  1. Tez No: 466759
  2. Yazar: TÜLAY CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Konjenital kalp cerrahisinde dokularda oluşabilecek oksijenasyon problemleri postoperatif dönemde morbidite veya mortaliteye sebep olabilir. Doku oksijenlenmesi NIRS (Near-Infrared Spectroscopy) cihazıyla monitörize edilmektedir. Bu çalışmada kardiyopulmoner baypas (KPB) sırasında bilateral serebral ve somatik NIRS değerlerine etki eden faktörlerin değerlendirilmesi, ayrıca siyanotik ve asiyanotik hasta gruplarının NIRS değerlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya 0-5 yaş arası 15'er kişilik siyanotik ve asiyanotik konjenital kalp hastalığı olan iki hasta grubu dahil edildi. Veriler; indüksiyon sonrası (T1), KPB'ın 10. dakikası (T2), 30. dakikası (T3), KPB süresince her 30 dk'da 1 (T4, T5, T6…), KPB'den çıktıktan 1 saat sonra (TS) toplandı. Çalışmada tüm zaman dilimlerinde; NIRS (bilateral serebral-somatik), kan gazı, ortalama arter basıncı (OAB), flow ve ısı değişimi verileri kaydedildi. Bulgular: Siyanotik ve asiyanotik olguların tüm T zamanlarında sağ-sol somatik NIRS değerleri anlamlı farklılık göstermemiştir (p>0,05). Siyanotik olguların NIRS değerleri; sol serebral ölçümleri (T2: p=0,009, T3: p=0,023), sağ serebral T2 ölçümü (p=0,005) ve sağ serebral T3 ölçümü (p=0,011) asiyanotik olgulara göre anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. Regresyon analizi sonucu OAB T1-T3 farkının sol serebral T1-T3 farkı üzerine (p:0,016), laktat T1-T3 farkının sol serebral T1-T3 farkı üzerine (p:0,016), OAB T1-T3 farkının sağ serebral T1-T3 farkı üzerine anlamlı etkisi olduğu saptanmıştır (p:0,040). Sonuç: Bu çalışmanın sonucunda serebral NIRS değerleri ile OAB ve laktat değerleri arasında korelasyonun olduğu saptanmıştır. Grafiklerin analizi yapıldığında serebral NIRS değerlerinin PO2, hematokrit ve ısı ile ilişkili olduğu görülmüştür. Aynı zamanda asiyanotik gruptaki serebral NIRS değerlerinin KPB'a girildiğinde siyanotik gruba göre anlamlı düzeyde düştüğü tesbit edilmiştir. Bu nedenle özellikle asiyanotik grupta operasyon sırasında serebral NIRS değerini yüksek tutmaya yönelik strateji uygulanması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: In congenital heart surgery, tissue oxygenation problems may result in morbidity and mortality. Tissue oxygenation is monitored with NIRS (Near-Infrared Spectroscopy) device. In this study we aim to evaluate the factors that influence bilateral cerebral and somatic NIRS values during cardiopulmonary bypass (CPB) and to compare the NIRS parameters in cyanotic and acyanotic patient groups. Method: Two groups of patients with cyanotic and acyanotic congenital heart disease (age range: 0-5 years). Were included in the study NIRS (bilateral cerebral-somatic) values, blood gas analysis, mean arterial pressure, flow, and temperature values were recorded after induction (T1), CPB 10th minute (T2), CPB 30th minute (T3), every 30 minute during the course of CPB (T4,T5,T6…) and 1 hour after CPB was weaned. Results: Right and left somatic NIRS values in all T periods of cyanotic and acyanotic patients revealed no significant difference (p>0,05). In cyanotic group; left cerebral values (T2: p=0,009, T3: p=0,023), right cerebral T2 values (p=0,005) and right cerebral T3 values (p=0,011) for NIRS were significantly higher than the aciyanotic group. Regression analysis revealed significant effect of mean arterial pressure (MAP) T1-T3 to left cerebral T1-T3 (p:0,016) and lactate T1-T3 to left cerebral T1-T3 (p:0,016). There is significant effect of MAP T1-T3 to right cerebral T1-T3 differences (p:0,040). Conclusion: In this study; cerebral NIRS values had correlation with MAP and lactate values. This finding might be related to pO2, hematocrit and temperature values. Cerebral NIRS values of aciyanotic group significantly decreased compared to cyanotic group. We believe that, strategies should be implemented to maintain higher cerebral NIRS values, especially for patients in acyanotic group.