Mardin süper amatör ligde oynayan futbolcuların bazı değişkenler açısından problem çözme becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of problem solving skills for some variables of footballs playing Mardi̇ne super amateur
  1. Tez No: 466782
  2. Yazar: OZAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZAHİT SERARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Mardin Süper Amatör Lig futbolcularının oynadıkları mevkilere, öğrenim durumuna ve spor yaşlarına göre problem çözme becerilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Bu bağlamda, çalışmamızda Mardin Süper Amatör Liginde oynayan futbolcuların bazı değişkenlere göre problem çözme becerilerini belirleyip bu becerilerinin etkisinin değerlendirilmesine ve pozisyon becerilerinin artmasına yönelik önerilerin tartışılmasına çalışılacaktır.Çalışmaya, 2016 sezonu Mardin Süper Amatör Ligde futbol oynayan Mardinspor, Mardin Büyükşehir Belediyespor, Kızıltepe Belediyespor, Ömerli Belediyespor, Derikspor, Nusaybin Belediyespor, Kızıltepe Fıratspor, 1969 Mardinspor, Yalım Gençlikspor, Derik Belediyespor futbolcularından183 futbolcu gönüllü katılmıştır.Çalışmada, Heppner ve Petersen tarafından geliştirilen(1982) ve Türkiye uyarlaması Şahin tarafından yapılan (1993) Problem Çözme Envanteri kullanılmıştır.Toplanan bilgi ve veriler SPSS 20 istatiksel veri analizi programına işlenerek, istatiksel analizler gerçekleştirilmiştir. İki kategorili değişken olan katılımcıların yaşadığı yer değişkeni ile PÇÖ puanlarının incelenmesinde, bu iki kategoriye göre verilerin normal dağılım özelliği göstermemesinden dolayı Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. İkiden daha fazla kategoriye sahip diğer değişkenlere göre PÇÖ puanlarının incelenmesinde ise, tek yönlü ANOVA analizi, istatiksel analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucu futbolcuların problem çözme becerileri ile lig düzeyi, mevki ve spor yaşı değişkelerine göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır.Ancak problem çözme becerileri ile öğrenim durumu değişkeni arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, has been designed to determine the problem solving skills of thefootball players of Mardin Super Amateur League according to theirplaying positions, education status and sport ages. In this context, this study wewill try to determine the problem solving skills of football players that playing in Mardin Super Amateur League according to some variables and will evaluate the effect of these skills and discuss the suggestions for increasing their position skills. 183 football players which playing in Mardin Super Amateur League during the 2016 season that Mardinspor, Mardin Metropolitan Municipality Sport, Kızıltepe Municipality Sport, Ömerli Municipality Sport, Derikspor, Nusaybin Municipality Sport, Kızıltepe Fıratspor, 1969 Mardinspor, Yalım Youth Sport, Derik Municipality Sport participated in this study voluntarily. In this study, the Problem Solving Inventory which developed by Heppner and Petersen (1982) and its Turkey adaptation made by Sahin (1993) were has been used. The collected information and data were processed to SPSS 20 statistical data analysis program and statistical analyzes were carried out. According to these two categories, because of the data do not show normal dispersion feature the Mann-Whitney U test has been used for examining the two categorical variable which is the place variable that the participants live and PÇÖ scores. In the ezamination of the PÇÖ scores according to the other variables that having categories more then two, unidirectional ANOVA analysis, statistical analyzes method has been used. There was no statistically significant difference between the problem solving skills of the footballers and league level, position and sport age variables. However there was a significant difference between problem solving skills and education us variables