Demet çalışmasının yoğun bakım ünitesindeki hastalarda ventilatör ilişkili pnömoni üzerine etkisi
Effect of bundle operation on ventilator-associated pneumonia in patients in intensive care unit
- Tez No: 466813
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde hastanede yatarak tedavi gören hastaların yatış süreleri çeşitli nedenlerle uzamaktadır. Hastane Enfeksiyonlarından olan Ventilatör İlişkili Pnömoni(VİP) hastanede yatış süresinin uzaması, mortalite ve maliyet yüksek olması nedeni ile ilgi odağı olmuştur. Birkaç parametrenin bir paket(Bundle Approach) halinde uygulanmasının VİP gelişmesini önlemede etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. VİP önlem paket(VÖP) grubu ile kontrol grubunu VİP insidansı, etken patojenler ve kullanılan antibiyotikler, mekanik ventilasyon süresi, yoğun bakım ünitesinde kalış süresi ve mortalite açısından karşılaştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif vaka kontrol çalışmasıdır.Ocak 2016-Haziran 2017tarihleri arasında Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitemizde(AYBÜ) dâhil edilme kriterlerine uygun 100 hasta seçildi., Kontrol grubunda ise geçmiş yıllarda AYBÜ' mizde yatan 80 hasta olmak üzere toplamda 180 hasta alındı. VİP tanısı, CDC kriterlerine göre konuldu. VİP önlem paketi; subglottik aspirasyonlu endotrakeal tüpün (SSD-ETT) kullanımı, kaf basıncının ölçülmesi, yatak başını 300- 450'de tutma, %0,12'lik klorheksidinli ağız bakımı, sedasyona molası ve weaning protokolünün uygulanması, peptik ülser proflaksisi ve derin ven trombozu proflaksisi şeklinde oluşturuldu. Bulgular: VİP önlem paketi(VÖP) grubuna 100 vaka, kontrol grubuna(K Grubu) ise 80 vaka olarak toplam 180 hasta çalışmaya dâhil edildi. VÖP grubu ile K grubunun yaş ortalaması(yıl)57,75 ve 53,88 (p>0,05) olarak saptandı. VÖP grubunda, VİP gelişen ve VİP gelişmeyen hastaların yaş ortalaması(yıl) 43,33 ve 59,18 olarak saptandı(p=0,036). VÖP grubu ile K grubunun cinsiyetleri arasında anlamlı fark yoktu. VİP önlem paketimizde yer alan yatak başını 300-450'de tutma uygulamasına VİP gelişenlerde ortalama uyum %90.67 ve VİP gelişmeyenlerde ise %96.30 olarak saptandı(P=0.006). Sedaysan molası ve 'weaning' protokolü toplam 31 hastada genel uyum ortalama %67.5. VİP gelişen 5 hastada uyum ortalama %72.12 iken, VİP gelişmeyen 26 hastada ise %66.64 olarak saptandı (P>0.05). ETT'ün kaf basıncının 20-25 cmH2O arasında tutulması parametresine uyum ortalama %91.7 olarak saptandı. Diğer dört parametreye ortalama uyum (%99-100) olup bu parametreler tek tek değerlendirilmedi. Tüm VİP atakları MV desteğinden 5 gün sonra gelişti. VÖP grubunda ve K grubunda 1000 ventilatör gününde VİP oranı 4,39 ve 13,38 olarak saptandı(
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Entry and objectıve: Today, the period of hospitalization of inpatients who are hospitalized extends for a variety of reasons. Ventilator associated pneumonia which is one of the hospital infections has been the focus of attention due to the elongation of the duration of hospitalization, mortality and high cost .Implementation of a package of e few parameters (Bundle Approach)in preventing the development of VIP has been scientifically proven to be effective. We compared VIP precaution bundle group with control group in terms of VIP incidence, causative pathogens and antibiotics that are used, mechanical ventilation time, length of stay in intensive care unit and mortality. Materıal and methods: Our study is a prospective case study.Between the dates of January 2016-June 2017,100 patients were selected in accordance with the inclusion criteria at our anesthasiology and reanimation intensive care unit (AYBÜ).In the control group ,totally 180 patients were enrolled including 80 patients that hospitalized at our unit of anesthasiology and reanimation intensive care unit (AYBÜ)in the past years.VIP diagnosis was diagnosed according to CDC criterion.The VIP precaution bundle was formed as;use of subglottic suctioning endotracheal tube(SSD-ETT),measurement of cuff pressure,holding bed head in 300-450,%12 oral care with clorexidine ,sedation break and implementation of weaning protocol,peptic ulcer prophylaxis and deep vein thrombosis prophylaxis. Fındıngs: A total of 180 patients were included in the study ,100 patients in the precaution bundle group (VÖP) and 80 patients in control group(K Group).The average age of VIP precaution bundle group(VÖP) and control group was determined as (year) 57,75 and 53,88 (p>0.05).In VÖP group,the average age of patients who develop VIP and did not develop VIP was determined as (year) 43,33 and 59,18(p:0,036).There was no significant difference between the VÖP group and K group genders.The application of holding bed-head in 300-450 in our VIP precaution bundle ,average adaptation was determined as %90.67 in VIP developed patients ,and %96.30 in not developed patients(p=0.006). Overall compliance in 31 patients with sedation molar and weaning protocol was found to be %72.12 in 5 patients with average of %67.5 whereas it was found to be %66.64 in 26 patients did not developed VIP (p>0.005).The hold of ETT to the cuff pressure of 20-25 cm between h20 was determined to be % 91.7.Average adaptation of other four parametr was %99-100 and this parameters were not evaluated one by one.All VIP attacks improved 5 days after the MV support.In VÖP group and K group the rate of VIP was determined as 4,39 and 13,38 in 1000 ventilator days (