Üç fazlı enerji kablolarında geçici olayların analizi
Analysis of transients in three-phase power cables
  1. Tez No: 46685
  2. Yazar: MARUF ER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. OĞUZ SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV öz Üç Fazlı Enerji Kablolarında Geçici Olayların Analizi : Bu tezde, enerji kablolarının yüksek frekans bölgesinde geçici durum davranışım belirleyen parametreler incelenmiş., değişik kablo konfigürasyonları için karakteristik empedans ve propagasyon matrisleri elde edilmiştir. Kablolar için matematiksel modellerin verildiği bölümün ardından, tezde kullanılan yayılmış parametreli modelde matrisleri köşegenleştirmek amacıyla modal dönüşüm yapılmıştır. Modal dönüşüm sonucu köşegen hale gelen matrislerden karakteristik empedans, propagasyon sabiti gibi parametreler elde edilmiştir. Yazılan bilgisayar programının birinci kısmında, girilen kablo yarıçapları, frekans, öziletkenlik, permeabilite, kablo merkezleri arası mesafeler gibi değerlere bağlı olarak matris elemanları hesaplanır, matrisler oluşturulur, bunlardan elde edilen diğer parametreler hesaplanır. Programın ikinci kısmında parametrelerin frekansla değişim eğrileri oluşturulmuştur. Burada 10 MHz ' e kadar olan geniş bir frekans bölgesinde eğriler çizdirilmiştir. Programın üçüncü kısmında ise hatta uygulanan darbe geriliminin hat sonuna konan self ve kapasite üzerindeki gerilim ve akımın değişimleri çizdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Analysis of Transients in Three - Phase Power Cables : In this thesis, power cable parameters in the high frequency range are examined. Characteristic impedance and propagation constant are examined for different cable configurations and distributed parameter model is developed. Here, modal transformation is practised for diagonalizing matrices. Using modal transformations, the parameters such as characteristic impedances, propagation constants are obtained from the matrices which have been diagonalized. Î determined the cable parameters and matrices by the help of physical values in the first part of the developed computer program. In the second part of the program, parameters are found in terms of the frequency. Here, frequency is changing in a wide range. In the third part of the program first inductance and then capasitance is connected to the receiving end of the line. By using pulse voltage to the sending end of the line, inductance and capacitance load voltage and current variations are determined. Variations are plotted both in modal domain and pliase domain.