Sintilasyon dedektörleri için yanıt fonksiyonlarının belirlenmesi
- Tez No: 46686
- Danışmanlar: PROF.DR. K. GEDİZ AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET“ Sintilasyon Dedektörieri İçin Yanıt Fonksiyonlarının Belirlenmesi ”Bu tez çalışmasında Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği dalında da uygulama alanı bulmaya başlayan ve sintilasyon dedektörierinin yanıt fonksiyonlarının belirlenmesi için kullanılan tekniklerden biri NE-213 avı sintilasyon dedektörü için kullanılmıştır. Çalışmamda Uçuş Süresi tekniği (Time- of - Flight) kullanılarak Pu-Be kaynağından çıkan hızlı nötronlar ile bir NE-213 avı sintilasyon dedektörünün yarat fonksiyonu buldum. Bu tür dedektörlerin yarat fonksiyonunun bulunmasında yardımcı bir kaynak olacağını düşündüğüm tez çalışmamda sintilasyon dedektörlerinin yanıt fonksiyonunun belirlenmesinde dedektör boyutunun ve laboratuvar ortamının etkilerinin dedektörün yanıt fonksiyonunu belirlemede önemli olduğunu göstermeye ve bu konudaki diğer çalışmalar ile kıyaslamaya çalıştım. SUMMARY“ Response Function Dedemünation For Scintillation Detectors.”in this work, the response function of scintillation detectors is deternined by measuring energy srwctra of prompt neutrons from a Pu-BE neutron source for NE-213 liquid scintillator using the time-of-fiight technique which can be utilize in High Energy and Plasma Physics. The results are compared with the other experimental data from different size of detectors. The dependence on scintillator size of the response of Ne-213 to electrons and protons is also diyeuKucd. -49-
Özet (Çeviri)