İmmunsupresif ratlarda diş çekimi sonrası yara iyileşmesi üzerine melatonin ve D vitaminin etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of melatonin and vitamin D on wound healing after tooth extraction in immunosuppressed rats
  1. Tez No: 466875
  2. Yazar: DİLBER ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYBERK ALTUĞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı, deneysel olarak siklosporin-A (CsA) uygulanan ratlarda sistemik melatonin (MLT) ve D vitamini analogu parikalsitol (PRK) uygulamalarının diş çekim soketinde gerçekleşen iyileşme üzerine etkilerinin histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak değerlendirilmesidir. Çalışmada 76 adet Wistar rat Kontrol(K), Siklosporin(CsA), Siklosporin ve Melatonin (CsA+MLT), Siklosporin ve Parikalsitol (CsA+PRK) ve Siklosporin,Melatonin ve Parikalsitol (CsA+MLT+PRK) grubu olarak beş gruba ayrıldı. Her ana grup 7. ve 14. gün olarak 2 alt gruba ayrıldı. Kontrol grubu dışında diğer tüm gruplara CsA 10 mg/kg/gün dozunda subkutan yolla 7 gün boyunca uygulandı. 7.gün, tüm ratların sol üst keser dişleri çekildi. Melatonin enjeksiyonu, deney gruplarındaki ratların diş çekimlerinin yapıldığı gün intraperitoneal yolla 4mg/kg uygulanmaya başlandı. D vitamini analoğu parikalsitol (PRK) enjeksiyonu diş çekimlerinin yapıldığı gün intraperitoneal yolla 200mg/kg uygulanmaya başlandı. Enjeksiyonlara sakrifikasyon günlerine kadar devam edildi. Deneklerin maksillaları çıkartılıp histopatolojik ve immünohistokimyasal incelemeye yapıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Yapılan incelemeler sonucu tüm gruplar arasında canlı ağırlık değişiminin en fazla CsA grubunda olduğu tespit edildi. İnflamasyon 7. gün yüzde değerleri bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamaktadır (p>0,05). İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte enflamasyon 7.gün değeri kontrol grubunda daha düşük bulundu. İnflamasyon 14. gün yüzde değerleri bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamaktadır (p>0,05). İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte inflamasyon 14. gün değeri CsA grubunda daha yüksek bulundu. Çalışmamızda kemikleşme 7. gün yüzde değerleri bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu(p0,05). SOD immünoreaktivitesinin 14 günlük gruplarda ise istatistiksel olarak anlamlı olarak CsA+MLT ve CsA+MLT+PRK gruplarında yüksek olduğu gözlendi(p0,05). 14 günlük gruplarda istatistiksel olarak anlamlı olarak GPx'in CsA+MLT ve CsA+MLT+PRK gruplarında yüksek immünoreaktivite gösterdiği, immünoreaktivitenin özellikle mononükleer hücrelerde olduğu gözlendi(p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of melatonin (MLT) and paricalcitol (PRK) applications given systemic on healing of tooth extraction socket in experimental cyclosporine (CsA) treated rats histopathologically and immunohistochemically. In the study, 76 Wistar rats were divided into five groups as Control (K), CsA, CsA + MLT, CsA + PRK and CsA + MLT + PRK. Each main group was divided into 2 subgroups 7th and 14th days. All other groups except the control group were administered subcutan(sc) injection at a dose of 10 mg / kg daily for 7 days. On the 8th day, the upper left incisor teeth of all rats were extracted. Melatonin injection started to be administered 4mg / kg intraperitoneally (ip) on the day of the tooth extraction of the rats in the experimental groups. D vitamine analogue paricalcitol (PRK) injection began to be administered 200 ng / kg via ip on the seventh day of the tooth extraction and continued until the sacrification days. The maxilla of the subjects were removed and histopathological and immunohistochemical examination were performed.The obtained data were evaluated statistically. It was determined that the live weight change among all groups was the most in the CsA group. There was no statistically significant difference between the groups in terms of percentage of the 7th day inflammation (p> 0,05). Although it isn't statistically significant, the level of inflammation at the 7th day is lower in the control group. There was no statistically significant difference between the groups in terms of percentage of the 14th day inflammation (p> 0,05). Inflammation was higher in the CsA group at the 14th day, although it isn't statistically significant. In our study, it was determined that there was a statistically significant difference between the groups in terms of percentage of ossification on the 7th day (P 0.05). SOD immunoreactivity was statistically significantly higher in the 14-day CsA + MLT and CsA + MLT + PRK groups (P 0.05). It was observed that GPx was highly immunoreactive in CsA + MLT and CsA + MLT + PRK groups of 14 th day groups and immunoreactivity was especially in mononuclear cells(p 0.05).