Deneysel intraabdominal sepsisin geç döneminde düşük ve yüksek doz ganoderma lucidumun iyileştirici etkileri
Effectiveness of low and high dose ganoderma lucidum improvements in the late period of experimental intraabdominal sepsis
  1. Tez No: 466883
  2. Yazar: UĞUR ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR KÜLAH
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş: Sepsis; konakçının inflamatuar yanıtının abartılı bir formu olup organ yetmezliğine kadar gidebilen ciddi bir klinik tablodur. Aynı anda koagülasyon ve inflamasyon kaskatlarının aktive olması olaya fibrinolizisin de eklenmesi tedavisini güçleştirmekte ve aynı anda birden fazla noktaya etki edebilecek tedavi edici bir ajana gereksinim göstermektedir. Literatürde Ganoderma Lucidum(GL)'un içerdiği biyoaktif maddeler sayesinde antioksidan, antiinflamatuar ve immünmodulatuar etkiler gösterdiği gösterilmiştir. Çalışmamızda deneysel polimikrobial sepsis modelinde düşük doz ve yüksek doz Ganoderma lucidum tedavilerinin etkinliğini araştırdık. Materyal Metod: Çalışmamızda ağırlıkları 250-300 gr arasında değişen 32 adet wistar albino erkek ratlar Kontrol, ÇLD (septik), Düşük doz GL, Yüksek doz GL grupları olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna sadece laparatomi yapılırken septik grup ratlara ÇLD işlemi uygulandı. Düşük doz GL grubuna deneyden önce 1 hafta süreyle kg başına 5mg/kg günlük dozda, yüksek doz tedavi grubuna ise gene ÇLD işleminden önce 1 hafta süreyle 250 mg/kg dozda GL ağız yoluyla verildi. Bir haftalık tedavi sonrasında her iki gruba da ÇLD işlemi uygulandı. ÇLD işleminden 24 saat sonrasında intrakardiyak kan örnekleri alınarak trombosit, lökosit ve hemoglobin düzeyleri yanında IL-1, IL-6 ve TNF-α düzeylerine bakıldı. Ayrıca barsak, karaciğer ve akciğer doku örnekleri alınarak histopatolojik incelemeye gönderildi. Sonuçlar SPSS 20.0 windows istatistik paket programında ANOVA Tukey post Hoc, Kruskal Wallis ve Man Whitney U testleri kullanılarak istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Intra-abdominal infections are common surgical problems and carry high morbidity and mortality risk. According to degree of host response, clinic spectrum changes from sepsis to MODS. There is no safe and realiable single therapuetic agent for management of septic shock. In this experimental study, we aimed to analyse the healing effects of low and high dose Ganoderma lucidum on septic parameters and organ injury during late sepsis. Materials and Methods: Thirty-two wistar albino rats wighing 250-300g were divided into control, septic, low dose GL treatment and high dose Gl treatment groups. The control group underwent simple laparatomy and a sham operation. Only cecal ligation and puncture was performed in septic group. Low dose GL treatment animals were given orally GL (5mg/kg daily dose), high dose GL treatment animals received orally GL(250mg/kg daily dose) one week before CLP. Twenty four hour after CLP, blood samples were collected from all groups to measure trombocyte, leukocyte hemoglobine, IL-1,IL-6 and TNF-α levels. Additionally intestinal, liver and lung tissues were examined for histopathologic changes. Results were statistically analysed by using tukey post hoc, Kaplan-Meier and Man Whitney U tests an p values