Süt dişlerinde formokrezol, MTA, kalsiyum hidroksit ve kalsiyum hidroksit+biyostimülasyon amputasyon tedavi yöntemlerinin karşilaştirmali olarak değerlendirilmesi: klinik ve radyografik takip
Comparison of formocresol, MTA, calcium hydroxide and calcium hydroxide+biostimulation pulpotomies in primary teeth: clinical and radiographic follow up
  1. Tez No: 466882
  2. Yazar: CAN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ ŞERMET ELBAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; süt dişlerinde gerçekleştirilen formokrezol (FC), Mineral Trioksit Agregat (MTA), kalsiyum hidroksit (KH) ve KH+biyostimülasyon amputasyonlarının klinik ve radyografik başarılarını değerlendirmek ve birbiriyle kıyaslamaktır. Bu amaçla; 5-8 yaş aralığındaki 94 çocuk hastadaki (42 kız, 52 erkek) toplam 172 adet (FC:43, KH:43, MTA:43, KH+biyostimülasyon:43) mandibular süt molar dişte amputasyon uygulamaları gerçekleştirildi. Araştırmada yer alacak olan dişlerin derin çürüklü, vital pulpalı ve klinik ya da radyografik olarak pulpal patoloji bulgusu göstermeyen süt mandibular molar dişler olmasına dikkat edildi. Seçilen dişlerde dört farklı ampuasyon tekniğiyle amputasyon prosedürleri uygulandı. KH+biyostimülasyon grubunda, giriş kavitesine KH materyali yerleştirilmesinden önce her bir kanal ağzına 12 sn boyunca 820 nm'lik diyot lazerle (Doris lazer, Polonya) biyostimülasyon uygulaması yapıldı (10 mW, 2,5 J/cm2). Tedavilerin ardından, altı ve on iki aylık kontrollerle yapılan tedavilerin başarı ve başarısızlıkları değerlendirilip elde edilen veriler istatiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate and compare the clinical and radiographic success rates of formocresol (FC), MTA, calcium hydroxide (CH) and calcium hydroxide+biostimulation pulpotomies in primary molar teeth. For this aim, a total of 172 pulpotomies (FC:43, KH:43, MTA:43, CH+biostimulation:43) were performed on mandibular primary molar teeth in 94 children (42 girls, 52 boys) with an age range of 5-8. The criteria for the selection of the teeth to be included in the study were as follows: mandibular molar teeth effected by deep caries with vital pulp; absence of any clinical and radiographic evidence of pulp pathology. Pulpotomy procedure was performed with four different pulpotomy techniques. In the CH+biostimulation group, before the CH placement, 820 nm diode laser radiation (Doris Laser, Poland) was applied to each pulp stumps for 12 seconds (10 mW, 2,5 J/cm2). Then, at six and twelve month follow ups, clinical and radiographic success and failures were recorded. Then, the data was statically evaluated. P value