Fludex ve captopril'in sıçan böbreğine etkileri
- Tez No: 46689
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CİHAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
V.ÖZET Fludex ve Captopril ' in Sıçan Böbreğine Etkileri Bu araştırmada Fludex ve Captopril ' in Swiss Albino Sıçanların böbrek korteks dokusu üzerine etkileri ışık ve elektron mikroskobu düzeyinde incelendi, ayrıca serum Na+ ve K+ değerleri tespit edildi. 20 gün boyunca deney gruplarına lOOmg/ kg/gün NaCl, İmg/ kg/gün Fludex ve lOOmg/ kg/ gün Captopril ağızdan verildi. 20. günün sonunda ilaç veriminden 1 saat sonra hayvanlar kloroform ile bayıltılarak böbrek korteks dokusundan parçalar ve kan örnekleri alındı. Biyokimyasal analizler sonucu elde edilen bulgulara göre serum Na+ ve K+ düzeylerinde çok küçük değişiklikler gözlendi. Bütün gruplarda Na+ ve K+ değerleri kontrol ile karşılaştırıldığında hepsi için p > 0.05 idi ve aralarında istatistiksel açıdan bir anlam yoktu. Işık mikroskobu ile yapılan incelemeler sonucu NaCl verilen grupta proksimal tübül hücrelerinin bazal tarafında organel içermeyen, Hemotoksilin - Eosin ve PAS+Hemotoksilin ile reaksiyon vermeyen geniş alanlar tespit edildi ve glomerular kapillerde yapısal düzensizlikler gözlendi. Fludex ve Captopril verilen hayvanların proksimal tübüllerinin mikrovilluslannda dejenerasyon ve tübül lümenine atılmış nukleuslar görüldü. Her iki grubun glomerular kapillerinde yapısal düzensizlikler olduğu izlendi. Captopril verilen hayvanlarda, tüm gruplardan farklı olarak proksimal tübüllerin nukleuslarıhda yer yer invaginasyonlar tespit edildi ve parietal yaprak ve kapiller bazal laminasında kalınlaşma gözlendi. 57Elektron mikroskobu incelemelerinde üç deney grubunda da glomerular kapillere ait fenestralarda düzensizlikler gözlendi. NaCl verilen grupta proksimal tübüllerde polizomlarda artış ve bazal katlanmalarında kontrollere göre bir azalma görüldü. Distal tübüllerin hücrelerinde ise mikrovilluslann ve bazal katlanmaların boylarının kısaldığı, ayrıca apikal membranın yer yer parçalanmış olduğu tespit edildi. Fludex uygulanan grubun proksimal tübüle ait bazal katlanmalarında aşırı düzeyde yapısal bozukluklar mevcuttu. Ayrıca proksimal tübüllerdeki kadar belirgin olmamakla birlikte distal tübüllerde de bazal katlanmalarda bozukluklar gözlendi. Hem Fludex, hem de Captopril uygulanan gruplarda proksimal tübül bazal laminasında belirgin invaginasyonlara rastlandı. Tıpkı Fludex' de olduğu gibi Captopril verilmiş hayvanların proksimal tübüllere ait bazal katlanmalarında da bozukluklar tespit edildi. Captopril uygulanan grupta glomerular kapillerin ve parietal yaprağın bazal laminalarında kalınlaşma gözlendi. Ayrıca bu grupta proksimal tübüllere ait mikrovilluslann bozulmuş olduğu ve nukleuslannın piknotik görünüm aldığı izlendi. Tüm bunlara ek olarak polizomlarda da artış görüldü. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effects of Fludex and Captopril on the Rat Kidney In this study, effects of Fludex and Captopril on Cortex tissue of kidneys of Swiss Albino rats were examined at light and electron microscope levels, additionally serum Na+ and K+ values were measured. Animals of the test groups were orally adminsitered with lOOmg/ kg/ day of NaCl, lmg/ kg/ day of Fludex and lOOmg/ kg/day of Captopril for a period of 20 days. At the end of the 20th day, samples of cortex tissue of kidney, and blood were obtained from the animals anesthetized with chloroform 1 hour after last administration. From the results of biochemical analysis, small changes were observed at serum Na+ and K+ levels which have a value of p > 0.05 when compared to the control group, being statistically insignificant. Light microscopically, expanded areas comprising no organelles and not reacting with Hematoxylin - Eosin and PAS were observed at the basal regions of the proximal tubule cells of NaCl- administered group. There were also some structural deformations in glomerular capilleries. Degenerations in microvilli of proximal tubules and presence of some nuclei extruded into the lumen of tubules were reported for the animals treated with Fludex and Captopril. Glomerular capillaries of bom groups showed some irregular structural features. Distinctively, in the animals of Captopril - administered group, the nuclei of the proximal tubule cells possessed invaginations in many places, and parietal layers were noted to become thicker. 59Electronmicroscopically, fenestrae of glomerular capillaries of the animals in three test groups showed irregularities. In the group treated with NaCl, there was an increase and a decrease in polisomes and basal foldings of the proximal tubule cells, respectively, when compared with controls. It was determined in distal tubule cells that microvilli and basal foldings were shorter than controls and that apical membrane was broken in many places. In Fludex group, an extreme deformation of basal foldings was obvious in proximal tubules, being less obvious in distal tubules. In both Fludex and Captopril groups, conspicous invaginations were encountered in the basal lamina of proximal tubules, similar to that in Fludex group, deformation was evident in basal foldings of proximal tubules in Captopril - treated animals, which also showed thickening in basal laminas of glomerular capillaries and parietal layers. In addition to an increase in polysomes, the microvilli of cells of the proximal tubules were degenerated and these cells, nuclei of which were picnotic, possessed deformations in this group. 60