Bazı larvisitlerin Culex pipiens L. ve Culiseta longiareolata (Macquart) (Diptera: Culicidae)'da öldürücü doz değerlerinin belirlenmesi
Determination of lethal concentrations values of some larvacides on Culex pipens L. and Culiseta longiareolata (Macquart) (Diptera: Culicidae)
  1. Tez No: 595971
  2. Yazar: HÜSEYİN EMRE PALAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez kapsamında Türkiye'deki sivrisinek larva mücadelesinde ruhsatlı toksik etkili iki ve böcek gelişim düzenleyici etkili üç preparatın Culex pipiens L. ve Culiseta longiareolata (Macquart) (Diptera: Culicidae) larvalarına etkileri ve başlangıç toksisite değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmalar, 2018 yılında Muğla ilinden doğal yaşam alanlarından toplanan Cx. pipiens ve Cs. longiareolata yumurtaları ile Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü'nde 27±1 sıcaklık, %70±5 bağıl nem ve 12:12 fotoperiyottaki iklim odalarında gerçekleştirilmiştir. Denemelerde sivrisineklerin 3. dönem larvaları kullanılmış, diflubenzuron içeren Delphin 20 SC ve Flubex Tablet; spinosad içeren Natular XRT ve Natular G30; pyriproxifen içeren Sumilarv 0,5 G ticari preparatlarının çeşitli dozları ile LC değerleri laboratuvar koşullarında belirlenmeye çalışılmıştır. Denemelerden elde edilen veriler ışığında Cx. pipiens için LC50 ve LC90 değerleri sırasıyla; Delphin 20 SC için 0,011 ppm ve 0,013 ppm; Flubex Tablet için 1,814 ppm ve 30,017 ppm; Natular XRT için 0,221 ve 4,262 ppm; Natular G30 için 0,058ppm ve 0,2 ppm olarak tespit edilmiştir. Sumilarv 0,5 G preparatının ise LC değerleri Cx. pipiens'de belirlenememiştir. Cs. longiareolata için LC50 ve LC90 değerleri sırasıyla Natular G30 için 0,084 ppm ve 0,843 ppm; Flubex Tablet için 0.110 ppm ve 0.282 ppm olarak hesaplanmıştır. Delphin 20 SC, Natular XRT ve Sumilarv 0,5 G preparatlarının LC değerleri ise Cs. longiareolata'da belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 2 toxic-acting preparates and 3 IGR preparates that were registered as larvicide in Turkey were used on Culex pipiens L. and Culiseta longiaereolata (Macquart) (Diptera: Culicidae) larvae for monitoring the effects of the preparates on larvae and aimed determination of beginning toxicity. The studies were conducted with Cx. pipiens and Cs. longiareolata eggs that are collected from Muğla province in 2018 and were reared in the climate rooms located in Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Plant Protection. Climate condititons adjusted to 27± temperature, %70±5 relative humidity, lighting with 12:12 photoperiod. 3rd instar Cx. pipiens and Cs. longiareolata larvae were used by using Delphin 20 SC (Diflubenzuron), Flubex Tablet (Diflubenzuron), Natular XRT (Spinosad), Natular G30 (Spinosad), Sumilarv 0,5G (Pyriproxifen) preparates to determine the LC values of larvae. Dose ranges were assessed as 6 different doses by accepting recommended doses as highest dose and LC values were determined. According to the data in this study, the LC50 and LC90 values on Cx. pipiens for Delphin 20 SC are 0,011 ppm and 0,013 ppm; Flubex Tablet values are 1,814 ppm and 30,017 ppm; Natular XRT values are 0,221 ppm and 4,262 ppm; Natular G30 values are 0,058 ppm and 0,2 ppm, respectively. LC values of Sumilarv 0,5 G preparete could not calculated for Cx. pipiens. The LC50 ve LC90 values on Cs. longiareaolata for Natular G30 are 0,084 ppm and 0,843 Flubex Tablet values are 0,11 ppm and 0,282 ppm, respectively. LC values of Delphin 20 SC, Natular XRT and Sumilarv 0,5 G preparates could not determined for Cs. longiareolata.