Okul öncesi çocuklarda annelerin besleme davranışları ve kaygı durum değerlendirilmesi
Mother's nutritional behaviors and anxiety evaluation in pre-school children
- Tez No: 466940
- Danışmanlar: DR. YELDA TÜRKMENOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Annelerin çocuklarını besleme konusundaki eğilimlerinin çocuklarının beslenme alışkanlıkları üzerine etkisi büyüktür. Bu çalışmada amaç, annelerin çocuklarının beslenmesi hakkındaki kaygı durumunu ve beslenme sırasındaki davranış ve tutumlarını belirlemek ve bununla ilişkili olumsuzlukları ortaya koymaktır. Bu çalışmaya 2-5 yaş arası 285 çocuk ve anneleri dahil edilmiştir. Araştırma verileri, çocukların muayenesi, boy ve kilo ölçümleri, anneler hakkında genel bilgilerin eldesi ve annelere uygulanan anket yardımı ile toplanmıştır. İki yüz seksen beş çocuktan 127'si kız (%44.6), 158'i erkek (%55.4), yaş ortalaması 3.8±1.0 yıl idi. 276 çocuk (%96.8) ağırlıklarına göre 3-97 persentil arasında 9 (%3.2) çocuk ise >97 persentil üzerinde idi. Otuz (%10.5) çocuğun VKİ persentili 95 persentil üzerindeydi. Annelerin 13'ü (%4.6) okuryazar değildi. İki yüz on üç anne (%74.7) ev hanımıydı. Doksan yedi persentil üzeri çocuğa sahip annelerde çocuklarını besleme konusunda gösterdikleri algıladıkları sorumluluklarının derecesi daha düşük idi (p=0.010) Sorumluluk ölçeği toplam puanı ile yeme baskısı ölçeği toplam puanı arasında pozitif yönde bir korelasyon saptandı (p=0.000 r=0.485). Eğitim düzeyi arttıkça sorumluluk ölçeği toplam puanı azalmaktaydı. Annenin çalışmaması durumunda sorumluluk ve yeme baskısı ölçeği toplam puanı daha yüksek idi (p=0.044). Yanlış besleme alışkanlıkları sık olarak saptandı. Sonuç olarak, bu çalışmada elde edilen veriler, annelerin çocuklarını beslerken göstermeleri gereken olumlu örnek olabilecek davranışları tam olarak bilmediklerini göstermektedir. Eğitim düzeyinin bir faktör olarak saptanması toplumun bu yönde eğitilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The tendency of mothers in feeding their children has a great influence on their children's eating habits. The aim of this study was to determine the mothers'anxiety on feeding of their children and behavior and feeding attitudes of the mothers and to reveal the negativity associated with it. 285 children aged between 2 and 5 years and their mothers were included in this study. The research data were collected via medical examination of the children, height and weight measurements, information about the mothers and questionnaire applied to the mothers. 127 were girls (44.6%), 158 were boys (55.4%) and the mean age was 3.8 ± 1.0 years. 276 children (96.8%) were between 3 and 97 weight percentile, and 9 (3.2%) children were> 97 percentile. Thirty children (10.5%) had a body mass index percentile above 95 percentile. Thirteen mothers (4.6%) were not illiterate. Two hundred and thirteen mothers (74.7%) were housewife. Mothers with children above ninety-seven weight percentile had a lower level of 'perceived responsibility' for feeding their children (p=0.010). A positive correlation was found between the total score of the 'perceived responsibility' scale and the total score of the 'pressure to eat' scale (p=0.000 r=0.485). As the level of education increased, the total score of 'perceived responsibility' scale was decreased. The total score of 'perceived responsibility' and 'pressure to eat' scale was higher in housewives (p=0.044). Incorrect feeding habits were frequently detected. As a result; the data obtained in this study shows that mothers do not exactly know what behaviors they should do during feeding their children. Determining the level of education as a factor indicates that the society needs to be educated in this respect.