Acil servise kafa travması nedeni ile başvuran pediatrik hastaların beyin bilgisayarlı tomografi görüntülerinde intrakranial basınç artışı yapan nedenler ile optik sinir kılıf çapının karşılaştırılması
Comparison of the factors leading to increased intracranial pressure and optic nerve sheath diameter according to the computed tomographical images of pediatric patients with head trauma
  1. Tez No: 466941
  2. Yazar: ALPER BURAK YAĞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN KOZACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında acil servise kafa travması nedeni ile başvuran pediatrik hastaların beyin bilgisayarlı tomografi (BBT) görüntülerinde intrakranial basınç artışı yapan nedenler ile optik sinir kılıf çapının (ONSD) karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal-metod: Retrospektif olarak planlanan bu tez çalışmasına, kafa travmalı, BBT görüntülerine ulaşılan, ≤18 yaş hastalar dahil edilmiştir. Hastaların ONSD'leri transvers planda görüntülenen BBT görüntülerinde ölçüldü. ONSD ölçümü optik diskin 3 mm proksimalinden yapıldı. Bu görüntülerde orta hat şifti ≥3mm, kitle etkisi, şiddetli ödem, sulkuskarda silinme, ventriküllerde kollaps veya sisternlerin kompresyonu varlığında intrakranial basınç (ICP) artışı pozitif kabul edildi. Bu sonuçlara göre BBT'sinde patoloji saptanan hastalar Grup 1'e, BBT 'si normal olan hastalar ise kontrol grubu olarak grup 2'ye alındı. Bulgular: Çalışmaya 294 hasta dahil eldi. Hastaların 113'ü (%37) kız, 181'i (%63) erkekti. Hastaların yaş ortalaması 3.9±4 idi. Çalışmaya alınan hastaların 56'sında kanama, 52'sinde beyin ödemi, 23'ünde şift tespit edildi. Beyin ödemi, kanama ve şift tespit edilen hastalar grup 1'e, bu bulgulardan hiç biri olmayan hastalar grup 2'ye alındı. Buna göre Grup 1'e 68 (%23) hasta alınırken Grup 2'ye 226 (%77) hasta alındı.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Factors Leading to Increased Intracranial Pressure and Optic Nerve Sheath Diameter According to the Computed Tomographical Images of Pediatric Patients with Head Trauma Objective: The aim of this thesis study was to compare the factors leading to increased intracranial pressure and optic nerve sheath diameter (ONSD) according to the computed tomographical (BBT) images of pediatric patients with admission to emergency unit due to head trauma. Materials and Method: This retrospective thesis study included patients of ≤18 years age with head trauma, whose BBT images were accessed. ONSDs of the patients were measured in transverse plan BBT images. ONSD measurement was performed 3 mm proximal to the optic disc. According to these images, intracranial pressure (ICP) was accepted to be positive in the presence of a mid-line shift ≥3mm, mass effect, severe edema, fading of the sulci, callapsed ventricles or compression of the sisterns. Accordingly, patients with a pathology in their BBTs were classified as Group 1, and those with a normal BBT were classified as Group 2. Findings: The study included 294 patients. Among those, 1013 (37%) were female and 181 (63%) were male. Mean age was 3.9±4. Among the participants, 56 had bleeding, 52 had brain edema and 23 had shift. Patients with brain edema, bleeding and shift were included in Group 1 and those without any of these findings were included in Group 2. Group 1 included 68 (23%) patients and group 2 included 226 (77%) patients.