İkitelli sanayi sitesindeki betonlar için ideal teknolojinin araştırılması
  1. Tez No: 46695
  2. Yazar: VEYSEL ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNDÜZ ÖZIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
V. ÖZET ikitelli Sanayi Sitesindeki Betonlar için ideal Teknolojinin Araştırılması Beton, günümüzün en popüler yapı malzemesidir. Beton üzerinde, şimdiye kadar oldukça fazla sayıda deneysel ve teorik çalışmalar yapılmıştır. Bugün dünyada ideal beton üretimi için, gerekli teknik bilgi seviyesine ulaşılmıştır. Bu bilginin yeterli ve rasyonel kullanımı ile istenen kalitede beton üretmek mümkün olmaktadır. Sunulan bu çalışmada, İstanbul İkitelli Sanayi Sitesinde, beton üretimi yerinde gözlenerek, üretimin ideal beton tekniğine uygunluğu araştırılmıştır. Yerinde yapılan uzun süreli gözlemler, bir çok teknik eserden edindiğimiz bilgilerle karşılaştırılarak, bilginin böyle bir önemli tesisin inşasında ne ölçüde kullanıldığı irdelenmiştir. Çalışmalarımız sonucunda, beton üretim esaslarına yeterince uyularak üretim yapıldığını görmüş olmamız, hem kendimiz hem de ülkemiz açısından sevindirici olmuştur. 57
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY A study on the determination of an ideal technology for concretes in İkitelli Industry site Concrete, today, is the most popular construction material. Until now, many experimental and theoretical studies have been carried out on concrete. The world has reashed at a required level of knowledge for an ideal concrete production. With the rational of this knowledge, it became possible to procude concrete with desired quality. In this study, I have investigated the compliance of manufacturing to the ideal concrete techniques by observing production in situ in Istanbul İkitelli Sanayi Sitesi. Longterm observations in Site have been compared with the knowledge acquired from technical books as to finds out to what extent the knowledge has been implemented in construction of such an installation. Upon completion of this study, it was a pleasure having found out that concrete manufacturing principles are obeyed, both for me and for the Turkish Conctruction industry. 58