Sapanca araştırma birimi şartlarında salma salar L. 1758 yavrularının gelişmesinde stok yoğunluğunun etkisi
- Tez No: 46696
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMET BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
V.l. TÜRKÇE ÖZET Sapanca Araştırma Birimi Şartlarında, Salmo salar L. 1758 Yavrularının Gelişmesinde Stok Yoğunluğunun Etkisi. Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesine bağlı Sapanca İçsu Ürünleri Üretimi Araştırma ve Uygulama Biriminde yapılmıştır. Çalışmada, Atlantik salmon yavrularının smolt boya gelinceye kadarki dönemlerinde stok yoğunluğunun gelişmeleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma dört periyotta sürdürülmüştür. Yemleme programı, su sıcaklığı ve balık büyüklüğüne göre otomatik yem verme makinalarıyla yapılmıştır. I. periyod başlangıcında, canlı ağırlık ortalamaları 4.5 ± 0.06 g ve total boy ortalamaları 7.67 ± 0.03 cm olan Atlantik salmon yavruları sırasıyla 14 kg/m3> 16 kg/m3, 18 kg/m3, ve 20 kg/m3 oranında stoklanmıştır. Bu periyod sonunda en iyi gelişme ve yem değerlendirme oranı (1.93), 16 kg/m3 olarak stoklanan grupta olmuştur. II. periyod başlangıcında canlı ağırlık ortalamaları 6.91 ± 0.09 g ve total boy ortalamaları 8.81 ± 0.04 cm olan Atlantik salmon yavruları sırasıyla 15 kg/m3, 17 kg/m3, 18 kg/m3, ve 20 kg/m3 oranında stoklanmıştır. Bu periyod sonunda en iyi gelişme ve yem değerlendirme oranı (1.38) 17 kg/m3 olarak stoklanan grupta sağlanmıştır. III. periyod başlangıcında, canlı ağırlık ortalamaları 16.96 ±0.14 g ve total boy ortalamaları 11.86 ± 0.04 cm olan Atlantik salmon yavruları sırasıyla 18 kg/m3, 22 kg/m3 ve 26 kg/m3 olarak stoklanmıştır. Bu periyod sonunda en iyi gelişme ve yem değerlendirme oranı (1.62) 18 kg/m3 olarak stoklanan grupta elde edilmiştir. IV. periyod başlangıcında, canlı ağırlık ortalamaları 33.82 ± 0.43 g ve total boy ortalamaları 15.18 ± 0.11 cm olan Atlantik salmon yavruları sırasıyla 20 kg/m3, 30 kg/m3 ve 40 kg/m3 oranında stoklanmıştır. Bu periyod sonunda en iyi gelişme ve yem değerlendirme oranı (1.18) 20 kg/m3 olarak stoklanan grupta olmuştur. IV. periyod sonuna doğru Atlantik salmon yavrularının tamamının 50- 55 g ağırlıkta smolt oldukları tespit edilmiştir. 53
Özet (Çeviri)
V.2. SUMMARY The effect of stocking density on the growth of Sal mo salar L. 1758 fry reared in Spanca Research Unit conditions. This study was conducted at the Research Station of University of Istanbul, Faculty of Aquatic Products in Sapanca. In the study, the effects of stocking density on the growth of Atlantic salmon fry up to smoltifi cation was investigated. The experiment was performed as four preiods. The feeding proramme was carried out according to water temperature and fish size by automatic feeding machine. At the begining of first period. Atlantic salmon fry of mean live weight 4.50 ± 0.06 g and mean total lenght 7.67 ± 0.03 cm were stocked at different densities of 14 kg/m3, 16 kg/m3, 18 kg/m3 and 20 kg/m3. At the end of this period, the best growth and food conversion (1.93) rate was obtained for the group stocked as 16 kg/m3. At the begining of second period, Atlantic salmon fry of mean live weight 6.91 ± 0.09 g and mean total lenght 8.81 ± 0.04 cm were stocked at the densities of 15 kg/m3, 17 kg/m3, 18 kg/m3 and 20 kg/m3. At the end of this period, the best growth and food conversion (1.38) rate was obtained in fish reared at the density of 17 kg/m3. At the begining of third period, Atlantic salmon fry of mean live weight 16.96 ± 0.14 g and mean total lenght 11.86 ± 0.04 cm were stocked at the densities of 18 kg/m3, 22 kg/m3 and 26 kg/m3. At the end of this period, the best growth and food conversion (1.62) rate was obtained in fish reared at the density of 18 kg/m3. At the begining of fourth period, Atlantic salmon fry of mean live weight 33.82 ± 0.43 g and mean total lenght 15.18 ±0.11 cm were stocked at the densities of 20 kg/m3, 30 kg/m3 and 40 kg/m3. At the end of this period, the best growth and food conversion (1.18) rate was found in fish reared at the density of 20 kg/m3. At the end of fourth period, all of Atlantic salmon fry completed the smoltification when they reach to 50-55 g weight. 54