Toplu konut ve yapı kooperatiflerinde hukuki ve finansal problemlerin incelenmesi
- Tez No: 46698
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EKREM MANİSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
V. ÖZET Yaşayan her canlının hayatını idame etmesi için su, hava", gıda gibi yaşama ihtiyaçları yanında bir de tabiat şartlarından korunması için konuta veya barınağa da ihtiyaç vardır. İlkel hayattan günümüze kadar konut çeşitli şekilde oluşmuştur. Planlı, plansız, ruhsatlı ruhsatsız, kanuni veya kanunsuz, uygun veya uygunsuz gibi yapılaşmalar husule gelmiştir. Ancak günümüzde belediyelerce bu konuda bir denetim ve kontrol mekanizması geliştirilmiştir. Yapılaşmanın gelişigüzel yapılmaması için konut yapımı, İmar Kanunu Kooperatifler Kanunu Toplu Konut Kanunu gibi kanunlarla bağlı kılınmıştır. Ancak, yukarıda sayılan kanuni kuralların yanında, bu oluşumların ayrıca iyi bir plan ve hukuki bir düzen içinde olması gerekir. Bu da iyi işleyen bir yönetim ve uygun finansal kaynakların olması ile mümkün olabilir. Yapılan araştırmalar sonucu yapılaşma uygulamalarında başarılı yanların olduğu gibi bazı sorunların da oluştuğu muhakkadır. İşte bu sorunlardan birisi de çalışmanın inceleme konusunu teşkil eden TOPLU KONUT VE YAPI KOOPERATİFLERİNİN HUKUKİ VE FİNANSAL SORUNLARININ İNCELENMESİ konusudur. Konu detaylı bir şekilde incelenerek gerekli tasarı ve önerilerle ele alınmıştır. 90
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY STUDYING OF LEGAL AND FINANCIAL PROBLEMS IN MASS CONSTRUCTION OF HOUSINGS AND BUILDIN COOPERATIVES In order to maintain their lives, each alive living needs a building or a shelter for protection against the natural conditions beside weather, air and food. Housing have occured in various shapes from the primitive life up to the present time and during this long period of time, legal, illegal, planned, unplanned, authorized, unauthorized proper and improper types of buildinds have been constructed. But, at the present, a supervision and control mechanism has been developed by Municipalities in this subject. In order not to carry out constructions at the random manner, construction of buildings are subjected to the Construction and Housing Law, Mass Construction of Housing Law and Cooperatives Law. But, beside aforementioned provisions of the laws, these types of formations should additionally be based upon a good plan and sufficient legal order and this can be efficient through a well functioning management and financial sources. In researches carried out, it has become certain that some problems occured beside successful aspects in the application of constructions. Here is one of these problems is the subject of the STUDYING OF LEGAL AND FINANCIAL PROBLEMS IN MASS CONSTRUCTION OF HOUSINGS AND BUILDIN COOPERATIVES. Subject shall be examined in detail, and necessary fundemental solutions and suggestions are given to consider in future. 91